Aparat nakładkowy Clear Aligner

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się aparat nakładkowy Clear Aligner. Taki aparat pozwala skrócić do minimum czas leczenia. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają wady zgryzu, ale z różnych powodów nie chcą zakładać klasycznego aparatu ortodontycznego. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest aparat nakładkowy Clear Aligner, a także wymienimy jego główne zalety.

Ile etapów leczenia Clear Aligner?

Ważną zaletą jest oczywiście estetyka nakładek, ponieważ są całkowicie przezroczyste. Dostępność w różnych rozmiarach jest ich dodatkowym atutem. Warto podkreślić, że nakładki nie mają wpływu na mowę pacjenta, a do tego są bardzo higieniczne. Aparat nakładkowy Clear Aligner to bardzo ciekawy zamiennik dla stałych oraz ruchomych aparatów ortodontycznych. Nie ulega wątpliwości, że nakładki są bardzo wygodne w użytkowaniu, a do tego przezroczyste. Z estetyką i komfortem noszenia została świetnie połączona ich duża skuteczność.

Siła nacisku jest istotą aparatów ortodontycznych i to ona stopniowo umożliwia zmianę położenia zębów. Siły te wywierały zamki i druty w tradycyjnych aparatach ortodontycznych. Jeśli chodzi o aparat nakładkowy Clear Aligner to specjalne płytki pełnią tę funkcję. Płytki mają trzy grubości: soft (0,5 mm), medium (0,625 mm) oraz hard (0,75 mm). W przypadku diastemy oraz silnych stłuczeń zębów można zastosować aparaty typu Clear Aligner. Są one polecane przez doświadczonych lekarzy, którzy stosują je do leczenia zgryzów krzyżowych, głębokich oraz otwartych.

W leczeniu nawracających wad zgryzu również można wykorzystać ten aparat. Warto mieć na uwadze, że takie wady pojawiają się po zakończonym leczeniu. Przed ustaleniem planu leczenia trzeba przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem oraz diagnostykę. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie gipsowych modeli. Decyzję o dalszych krokach lekarz może podjąć dopiero na podstawie zgromadzonych informacji.

Czym się różni Clear Aligner od Invisalign?

Wiele osób zastanawia się, czym się różni Clear Aligner od Invisalign. W obu metodach nakładki ortodontyczne wykonane są z termoutwardzalnego i przezroczystego silikonu. Indywidualnie dla konkretnego pacjenta projektowane są każdorazowo nakładki. Nie mogą one być noszone przez inną osobę, ponieważ nie będą zwyczajnie pasować. Warto mieć na uwadze, że nakładki bardzo ściśle przylegają do zębów. Każda nakładka jest właściwie wyprofilowana, żeby powoli małymi siłami przesuwać zęby.

W metodzie Clear Aligner nakładki mają 3 różne grubości, natomiast nie różnią się one grubością w metodzie Invisalign. Taką samą grubość w całej serii mają nakładki ortodontyczne. Pacjent zakłada kolejno nakładki przeznaczone na dany tydzień leczenia. W obu metodach odpowiednio zaplanowane jest leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi. Warto również zaznaczyć, że wszystko odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza stomatologa lub ortodonty. Najlepiej udać się do certyfikowanego lekarza, który posiada właściwą licencję na stosowanie konkretnej metody. Maksymalny komfort w ustach pacjenta zapewniają przezroczyste i biokompatybilne szyny termoplastyczne zarówno Clear Aligner jak i Invisalign.

Użytkownicy mogą swobodnie i szybko wyjmować nakładki z ust, a potem ponownie je zakładać. W każdym momencie pacjent może wyjąć nakładki i z powrotem je włożyć, więc zapewnia to wysoki komfort. Podczas ważnych spotkań biznesowych i towarzyskich można je zdjąć na czas spożywania posiłków. Praktycznie bezboleśnie odbywa się leczenie nakładkami ortodontycznymi, a do tego jest świetnie tolerowane przez pacjentów. Warto dodać, że całkowicie gładka jest powierzchnia nakładek ortodontycznych Clear Aligner i Invisalign. Nie zawiera klamer, drutów i ostrych elementów, które drażnią język i policzki. To, że nakładki są niewidoczne jest prawdopodobnie największą zaletą dla użytkowników.

Czy Clear Aligner działa?

Aparat nakładkowy Clear Aligner zapewnia doskonały efekt estetyczny i maksymalny komfort leczenia. Głównie od rodzaju wady zgryzu oraz zaangażowania pacjenta uzależniony jest czas leczenia aparatem w typie Clear Aligner. Według powszechnej opinii czas leczenia jest krótszy niż w przypadku standardowego aparatu ortodontycznego. Nie da się ukryć, że poświęcenie pacjenta jest tu bardzo ważnym czynnikiem.

Możliwe jest precyzyjne ustalenie długości czasu stosowania nakładek, jeśli pacjent będzie nosił je regularnie i przestrzegał zaleceń lekarza. Trafnie wskazuje się, że nakładki są bezpieczne i nie spadają w czasie snu. Na trzy etapy można podzielić leczenie aparatem, w zależności od szyny, która została użyta. Po upływie tego czasu trzeba wybrać się do lekarza, który pobierze kolejny wycisk zębów i oceni postępy. Na tej podstawie pacjent otrzymuje nowe komplet nakładek na kolejne tygodnie. Noszenie szyny retencyjnej jest ostatnim etapem. Szyna retencyjna pozwala zachować i ustabilizować efekty. Aparat nie zaburza mowy i pozwala się swobodnie komunikować. Do tego jest praktycznie niewidoczny dla innych osób.

Noszenie nakładek Clear Aligner nie jest w ogóle uciążliwe, ponieważ aparat nie powoduje dolegliwości bólowych. Ważne jest także to, że nakładki można bez żadnego problemu ściągać. Dzięki temu się nie brudzą, a do tego można dokładnie umyć zęby po jedzeniu. Wodą z dodatkiem specjalnego proszku można szybko wyczyścić aparat. Clear Aligner rzeczywiście działa, a jego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. W porównaniu z nakładkami Invisalign cena aparatu Clear Aligner jest dużo bardziej przystępna.

Może Ci się również spodoba