Zastanówmy się, co ile lat należy się proteza zębowa z nfz. Wiedza ta jest istotna w przypadku, gdy pacjent zmaga się z ubytkami w uzębieniu — co może stanowić przeszkodę w prowadzeniu komfortowego życia. Ubytki w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne — są także groźne dla zdrowia pacjenta. Ubytki powodują, że czujemy się gorzej, spada nasza samoocena, tracimy urok, przestajemy się uśmiechać. Braki w uzębieniu powodują także ruchomość zębów, które pozostały — co sprawia, że mogą one zacząć wypadać, co pogłębi nasz problem.
Ubytki w zębach powodują także zanikanie kości szczęki, co może z czasem sprawić, że zmienią się rysy twarzy pacjenta. Rozwój tego procesu może doprowadzić do szybszego postarzenia wizualnego pacjenta. Rozsądnie jest wystrzegać się tego i podjąć leczenie protetyczne.
Ile kosztuje proteza zębowa?
Na pewno chciałbyś dowiedzieć się, co ile lat należy się proteza zębowa z nfz. Wiedza na ten temat pozwoli uchronić cię od niepotrzebnych kosztów, które są konieczne w przypadku leczenia protetycznego. Wielu Polaków potrzebuje takiej protezy najczęściej po 60 roku życia — w tym wieku własne zęby posiada zaledwie 60% Polaków.
W przypadku, gdy zmagasz się z całkowitym brakiem zębów, możesz zdecydować się na wyrobienie protezy całkowitej w ramach NFZ. Taka proteza jest całkowicie bezpłatna — pokrywa ją Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku, gdy mimo wszystko zdecydujesz się na opłacenie takiej protezy z własnej kieszeni, będziesz musiał przeznaczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych — w zależności od skali ubytku i rodzaju protezy.
Co ile lat przysługuje proteza zębowa?
Znasz już charakterystykę protez, które przysługują w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich zaletą jest to, że nie musisz się martwić, ile kosztuje proteza zębowa — są one pokrywane w ramach twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak wiedzieć, co ile lat przysługuje proteza zębowa — tak, aby być gotowym na podjęcie określonych kroków, gdy dojdzie do uszkodzenia protezy którą posiadasz. Dowiedz się, co ile lat należy się proteza zębowa z nfz.
Niestety nie jest tak, że proteza może być wyrobiona na NFZ w dogodnym dla pacjenta terminie. Każdy pacjent może wykonać protezę na NFZ raz na 5 lat — co przy normalnym użytkowaniu jest w zupełności wystarczające. Życie zaskakuje jednak różnymi problemami, które mogą spowodować, że taka proteza będzie potrzebna jeszcze wcześniej. Stomatolodzy są w tej sytuacji bezsilni — najczęściej w sytuacji, gdy nie minęło jeszcze 5 lat, a pacjent potrzebuje nowej protezy, musi on opłacić ją ze swojej kieszeni.
Ze względu na te restrykcje warto wiedzieć, w jaki sposób podejmować konserwację protezy — czyli jak o nią dbać, aby cieszyć się nią jak najdłużej. O to warto zapytać lekarza protetyka, który wykonuje protezę. W razie czego pamiętaj, że w ramach NFZ przysługuje ci także możliwość naprawienia protezy — tak więc w przypadku, gdy dojdzie do jej uszkodzenia, nie stresuj się i czym prędzej skontaktuj się z lekarzem protetykiem.