Czy lakować zęby mleczne

Ludzkie zęby są zagrożone wieloma różnymi chorobami, które potrafią je naprawdę nadwyrężyć. Najbardziej powszechnym schorzeniem dotyczącym zębów jest próchnica. Na szczęście, współczesna stomatologia oferuje pacjentom rozwiązania, które mają za zadanie zabezpieczenie uśmiechu przed niekorzystnymi zmianami. Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów jest lakowanie zębów.

Na czym polega lakowanie zębów?

Jest to profilaktyczny zabieg, którego celem jest ochrona zębów przed rozwinięciem się próchnicy. Podkreślić trzeba, że najbardziej na nią narażone u człowieka są zęby trzonowe. Wszystko dlatego, że ich powierzchnia pełna jest zagłębień, fałd i szczelin, w których zalegać może płytka nazębna. Z czasem nagromadzone w niej bakterie mogą być powodem rozwoju próchnicy. Dlatego też lakowanie zabezpiecza górną powierzchnię zębów, tym samym chroniąc je przed rozwojem próchnicy.

Lakowanie jest zabiegiem, który przeprowadza lekarz stomatolog. Podczas niego bruzdy znajdujące się na powierzchni zębów zabezpieczone są specjalnym lakiem. Dzięki niemu płytka nazębna nie odkłada się w bruzdach nazębnych, a samo czyszczenie zębów jest o wiele łatwiejsze.

Kiedy lakować zęby dzieciom?

Lakowanie zębów jest jednym z najlepszych zabiegów, jeśli chodzi o ochronę dziecięcych zębów przed próchnicą. Prawda jest taka, że sam zabieg można wykonywać zaraz po tym, jak pojawią się pierwsze stałe zęby trzonowe. Niestety, badania są bezlitosne – ich wyniki mówią, że 9 na 10 polskich dzieci dotkniętych jest próchnicą. Dlatego nie warto czekać z poddaniem dziecka temu zabiegowi. Każdy kolejny pojawiający się ząb warto lakować na bieżąco podczas wizyty u dentysty. Czekanie na to, aż pojawią się wszystkie, nie jest najlepszym rozwiązaniem – na lakowanie może być już za późno, jeśli w zębach rozwija się próchnica.

Lakowanie zębów mlecznych

Wiele osób zastanawia się, czy lakować zęby mleczne. Otóż, odpowiedź na to pytanie jest jasna. Profilaktyka w przypadku higieny jamy ustnej jest bardzo ważna, dlatego planując zabieg lakowania, nie warto ograniczać się jedynie do zębów stałych. Higiena mleczaków jest równie ważna. Dlatego lakowanie zębów mlecznych, zwłaszcza trzonowych, zalecane jest przez większość lekarzy stomatologów. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że próchnica jest chorobą, która bardzo szybko potrafi rozprzestrzenić się z zęba na zęba. Dlatego rodzic powinien zrobić wszystko, by uchronić przed nią swoje dziecko. Jak widać, nie ma się co zastanawiać, czy lakować zęby mleczne – jeśli dziecko posiada pierwsze trzonowce, bez wahania warto zapisać je na zabieg.

Jaki jest koszt lakowania zębów?

Rodzice zastanawiający się, czy lakować zęby mleczne i stałe, bardzo często zadają również pytanie o to, ile kosztuje sam zabieg. Otóż, dobra wiadomość jest taka, że zabieg wykonywany na pierwszych zębach trzonowych jest refundowany, jeśli maluch nie ukończył jeszcze 8 roku życia. Lakowanie pozostałych zębów jest już płatne – tak samo jak zabieg przeprowadzany u starszych dzieci. Na szczęście, zabieg lakowania zębów nie jest kosztowny, a jego cena z reguły nie przekracza 50 zł za jeden ząb.

Jakie efekty daje lakowanie zębów?

Na początku warto opowiedzieć, w jaki sposób przebiega lakowanie zębów. Z racji tego, że mali pacjenci zazwyczaj panicznie boją się wizyty u dentysty, warto uspokoić ich przed samym zabiegiem. Jest on zupełnie bezbolesny, a maluch może samodzielnie wybrać kolor nakładanego preparatu.

Na początku zabiegu dentysta zajmie się dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów. W tym celu wykorzysta specjalną nakładkę, która przypomina szczoteczkę przymocowaną do silnika. Jest to coś w rodzaju elektrycznej szczoteczki do zębów, wykazuje jednak o wiele dokładniejsze działanie.

Po oczyszczeniu powierzchni zęba nakłada się na nią specjalny preparat. Jest to żel wytrawiający, który sprawia, że nałożony lak dokładnie będzie w stanie uszczelnić bruzdy zębowe. Wytrawiacz po pewnym czasie zostaje całkowicie usunięty, a cała powierzchnia zębów dokładnie wysuszona.

Po przeprowadzeniu tych czynności stomatolog przystępuje do nakładania laku. Występuje on w płynnej postaci, dlatego bez żadnego problemu wypełnia pofałdowaną powierzchnię zębów. Na samym końcu nałożony preparat naświetlany jest przy pomocy specjalnej lampy i w tym momencie zęby zyskują pełną ochronę przed próchnicą.

Wiele osób zastanawia się, czy lakować zęby mleczne. Z racji tego, że lakowanie zębów wykazuje bardzo pozytywne efekty, z pewnością warto wykonać je już na pierwszych zębach mlecznych. Mowa tutaj zwłaszcza o zębach trzonowych, które najczęściej dotknięte są próchnicą.

Jeśli chodzi o efekty, jakie daje lakowanie zębów, to są one spektakularne. Sam zabieg ma za zadanie dokładne wypełnienie miejsc, które ciężko jest doczyścić przy pomocy tradycyjnej szczoteczki. Dzięki temu na powierzchni zębów nie odkłada się płytka nazębna, co znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza u dzieci, które bardzo często mają tendencję do niedokładnego szorowania zębów, a także niewystarczającej higieny jamy ustnej. Zalakowanie powierzchni zębów umożliwia dziecku dokładne ich mycie, zwłaszcza jeśli rodzic zadba o zakup profesjonalnej szczoteczki do zębów

Badania wykazują, że zabieg lakowania zębów skutecznie zabezpiecza powierzchnię zębów przed zmianami próchnicowymi. U większości dzieci zapobiega też procesowi demineralizacji szkliwa.

Podsumowując, wiele osób zastanawia się, czy lakować zęby mleczne i stałe. Jak widać, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – z pewnością warto zapisać dziecko na zabieg. Największym błędem jaki popełniają rodzice, jest czekanie, aż maluch będzie miał wszystkie stałe zęby. Niestety, taka zwłoka bardzo często może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Dlatego też lakowanie zębów przeprowadza się u bardzo małych dzieci, tak by próchnica nie zdążyła zaatakować. Co ciekawe, zabieg lakowania zębów bywa wykonywany również u osób dorosłych. Niemniej jednak, nie wykazuje on tak wysokiej skuteczności, jak w przypadku małych pacjentów. Pozwala jednak zabezpieczyć ząb, jeśli nie posiada on żadnych zmian próchnicznych.

Może Ci się również spodoba