Czy po leczeniu kanałowym można pić alkohol?

Czy po leczeniu kanałowym można pić alkohol? Odpowiadamy na pytanie.

Ból zębów to jeden z najgorszych, jakiego możemy doświadczyć. Dzieje się tak dlatego, że nerwy obecne w kanale zęba są bardzo wrażliwe, a ból potrafi promieniować po całej szczęce. Często już w gabinecie stomatologicznym okazuje się, że koniecznie jest usunięcie zęba lub leczenie jego kanału.

Czym jest leczenie endodontyczne?

Leczenie polega na otworzeniu zęba w celu dostania się do miazgi obecnej w jego kanale. Miazga ta jest tkanką miękką, która w wyniku infekcji obumiera, a procesowi obumierania towarzyszy powstawanie bakterii beztlenowych, które produkują gazy. To właśnie te gazy są przyczyną bólu zęba i powodują uczucie, jakby nasze zęby były rozsadzane od środka, bo w praktyce to się właśnie dzieje, ponieważ gazy nie mają, gdzie się ulotnić.

Pierwszym krokiem leczenia jest zlokalizowanie chorego zęba, czego często nie jesteśmy w stanie zrobić sami z uwagi na to, że ból promieniuje po całej szczęce. Aby to sprawdzić, gabinecie stomatologicznym dentysta uderza mechanicznie w ząb lub sprawdza jego reakcje na zimno. To zwykle wystarcza, żeby znaleźć chorego zęba, choć czasem będzie potrzebne dodatkowo zdjęcie RTG.

Kolejnym etapem jest otworzenie zęba, a więc jego rozwiercenie w celu dostania się do kanału. Na tym etapie zwykle potrzebne jest znieczulenie, ponieważ ból spowodowany z wierceniem narasta bliżej kanału, a lekarz musi się do niego dostać. Tak więc dla komfortu pacjenta zwykle stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Po otworzeniu zęba następuje zlokalizowanie i usunięcie zainfekowanej miazgi zęba i uzupełnienie tego miejsca specjalnym płynem. Finalnym krokiem jest odbudowanie korony zęba i zamknięcie kanału. Zdarza się, że kanał nie jest od razu zamykany, a umieszcza się w nim lekarstwo, które wyjmowane jest po mniej więcej dwóch tygodniach, a kanał finalnie zamykany.

Leczenie kanałowe – wskazania do zabiegu

Wskazania to przede wszystkim ból, który potrafi być nie do zniesienia. Zdarza się, że pacjenci dzwonią do dentysty i proszą, żeby zrobił cokolwiek, nawet usunął całego zęba, bo nie są w stanie wytrzymać bólu.

Usunięcie zęba to jedna z metod pozbycia się bólu związanego z obumierającą tkanką zęba, jednak po nim, jeśli są to zęby przednie, będziemy musieli zdecydować się na implant, który jest nieporównywalnie droższy od zabiegu wyleczenia kanału.

Bóle po leczeniu kanałowym

Bóle po takim zabiegu są bardzo powszechne. Mogą pojawiać się do trzech dni po zabiegu, a nawet dwóch tygodni. Jeśli towarzyszą nam dłużej, to powinniśmy koniecznie udać się do dentysty. Może się bowiem okazać, że miazga nie została poprawie usunięta i po zamknięciu zęba proces zapalany powraca. W takim wypadku zalecane jest powtórzenie zabiegu.

Jak inaczej radzić sobie z takim bólem?

1. Pierwszą metodą jest otworzenie zęba, co zabija bakterie beztlenowe powstałe podczas stanu zapalnego. Jest to jednak metoda przejściowa, bo chociażby jedzenie z otwartym zębem jest uciążliwe, a ten narażony jest na powstanie innych ubytków.

2. Leki przeciwbólowe. W przypadku bólu po zabiegu leczenia kanału zęba zalecane jest używanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych, które powinny być w pełni wystarczające, do czasu aż ból ustąpi naturalnie.

3. Antybiotyki. Jest to ostatnia forma obrony w celu wyeliminowania stanów zapalnych, które mogły powstać w dziąśle po takim zabiegu.

Picie alkoholu, po zabiegu leczenia kanałowego jest dopuszczalne, choć niezalecane, jeśli towarzyszą nam bóle, dlatego że alkohol może je dodatkowo wzmagać.

Może Ci się również spodoba