Czy próchnica zębów jest zaraźliwa?

Próchnica to dalej ogromny problem, który dotyka większości dorosłych osób w Polsce. Nieleczona próchnica może spowodować nawet utratę uzębienia. Warto wiedzieć więc jakie są oznaki początków próchnicy zębów oraz to czy próchnica zębów jest zaraźliwa.

Co to jest próchnica zębów?


Początki próchnicy objawiają się tym, że na zębach pojawiają się trudne do dostrzeżenia niewielkie białe plamki. W warunkach domowych jest to bardzo ciężkie do zobaczenia, lecz w ramach regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym możliwe będzie wczesne wykrycie pojawiającej się próchnicy. Jeśli na tym etapie nie podejmie się właściwego leczenia, plamki z barwy białej zaczną być ciemniejsze, wtedy też dostrzeżenie ich gołym okiem będzie możliwe.

Próchnica jest bardzo niebezpieczna, rozwijając się, posuwa się ona do środka zęba, atakując miazgę. Wtedy też ząb jest bardzo wrażliwy i zaczyna boleć, ból ten przemieszcza się na inne zęby. Ponadto z jamy ustnej dochodzi nieprzyjemny zapach związany z pracą bakterii próchniczych, które trawią zęby. Próchnica może być również schowana np. między zębami. Wtedy takie zmiany nazywa się próchnicą międzyzębową.

Próchnicą może być zaatakowane również miejsce pod wypełnieniem. W celu prawidłowego ocenienia rozwoju próchnicy lekarz stomatolog powinien przeprowadzić badanie rentgenowskie zębów.

Objawy próchnicy


Nieleczona próchnica objawia się tym, że bakterie dostając się w głąb zęba, powodują nieznośny ból oraz to, że zęby są bardzo wrażliwe na bardzo ciepłe lub bardzo zimne posiłki, lub napoje. Na tym etapie bardzo ważna jest szybka reakcja, bo błyskawiczne działanie skutkować może uratowaniem zęba. Jeśli jednak nie przejdziemy do leczenia zębów, próchnica zacznie się szybko rozwijać i zaatakuje miazgę w zębie.

Zacznie tworzyć się stan zapalny, który nie będzie możliwy do zatrzymania. Tym samym ząb nie będzie mógł zostać uratowany. Próchnica zębów w początkowym stadium to niewielkie przebarwienia szkliwa, które z czasem stają się coraz ciemniejsze, stomatolog powinien zadecydować o remineralizacji, co uratuje zęby. Kolejny etap rozwoju próchnicy to zniszczenie szkliwa. Powodują to toksyny oraz wyżej wspomniane bakterie próchnice.

Te szkodliwe czynniki przemieszczają się wewnątrz zęba, niszcząc miazgę. Nieleczona próchnica prowadzi do martwicy zęba. Odpowiadając na pytanie, czy próchnica zębów jest zaraźliwa, odpowiedź jest bardzo prosta: Tak próchnica to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie!

Leczenie próchnicy zębów


Początkowe etapy rozwoju próchnicy mogą być zatrzymane poprzez zabieg remineralizacji. Na zębach pojawiają się niewielkie przebarwienia, które spowodowane są odwapnieniem, czyli pojawiającymi się białymi plamkami.

W czasie zabiegu remineralizacji lekarz dentysta musi bardzo dokładnie oczyścić uszkodzone miejsce, aby następnie nałożyć na szkliwo preparat, którego głównym składnikiem jest fluor. Niestety nieleczona próchnica wiązać się będzie z koniecznością bardziej złożonego zabiegu, jakim jest założenie plomb. W tym celu lekarz będzie musiał wyczyścić ząb mechanicznie, aby pozbyć się warstwy próchniczej.

Następnie wyczyszczone przestrzenie zostaną uzupełnione materiałem dentystyczny. Wiedząc już jakie zagrożenia niesie nieleczona próchnica i to czy próchnica jest zaraźliwa, jak najszybciej udaj się na wizytę u swojego lekarza stomatologa. Szybka reakcja oszczędzi Twój czas, zdrowie i środki finansowe.

Może Ci się również spodoba