Demineralizacja szkliwa u dzieci – skąd właściwie się bierze?

Demineralizacja szkliwa u dzieci – czy to powszechny problem? Niestety, zważając na upodobania dotyczące żywienia wielu dzieci okazuje się, że demineralizacja szkliwa jest bardzo powszechna. Nie każdy wie, że problem demineralizacji szkliwa bardzo często prowadzi do powstawania próchnicy, która z czasem może stawać się bardzo trudna w leczeniu. Im bardziej rozległe okażą się zmiany próchnicowe, tym tak naprawdę trudniej będzie walczyć z jej objawami. A gdy dotrze do miazgi.. lepiej tego uniknąć!

Jak się okazuje, demineralizacja szkliwa przyczyny nie są tak oczywiste. W wielu przypadkach jest to faktycznie związane z tym, że dziecko ma nieprawidłowe nawyki żywieniowe i nienależycie dba o zęby, ale może to też wynikać z innych rzeczy. Z tego artykułu dowiesz się z jakich.

Demineralizacja szkliwa u niemowlaka – czy to możliwe?

Demineralizacja szkliwa u niemowlaka niestety jest możliwa! Fachowo nazywa się to hipoplazją szkliwa. Przyczyny takiego stanu mogą być różne i nie muszą być bezpośrednio związane z dbaniem o zęby, o co w zasadzie trudno w przypadku niemowląt. Przede wszystkim, jako jedną z najczęstszych przyczyn demineralizacji szkliwa u niemowląt wyróżnia się niedobory w pożywieniu. Dotyczy to między innymi z problemów z wchłanianiem, wywołanych zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Może to także dotyczyć nieprawidłowej podaży niezbędnych soli mineralnych, czy też witamin i białek.

Do przyczyn niedorozwoju szkliwa można także dołączyć różne choroby dziecka. Na to, jak szkliwo się rozwija, wpływ może mieć zapalenie płuc, choroby przewodu pokarmowego, błonica, odra, różyczka, krztusiec i inne choroby infekcyjne, a także choroby wieku dziecięcego. Do listy chorób można także doliczyć problemy z tarczycą, trzustką, grasicą i innymi gruczołami wydzielania wewnętrznego.

Jak widzisz, demineralizacja szkliwa przyczyny u niemowlaka jest bardzo dużo. Nie każde muszą być tak oczywiste dla rodzica, jednak nie należy wyrywać sobie z tego powodu włosów z głowy. Jako rodzice na pewno dbacie o rozwój dziecka tak, jak trzeba – a niektórych rzeczy po prostu nie da się przewidzieć. Widząc, że coś jest nie tak, zareaguj jak najszybciej, aby zadbać o dobro dziecka.

Przyczyny demineralizacji szkliwa

Bardzo możliwe, że demineralizacja szkliwa u dzieci zacznie także występować w przypadku, gdy dziecko będzie trochę starsze. Najpopularniejszą przyczyną demineralizacji szkliwa w przypadku, gdy dziecko jest już starsze, dotyczy między innymi higieny jamy ustnej. Demineralizacja szkliwa u dzieci pojawia się w przypadku, gdy dziecko je dużo słodyczy i innych cukrów prostych, stanowiących doskonałe pożywienie dla bakterii odpowiadających za narastanie kamienia nazębnego i rozwój próchnicy.

Teraz już wiesz, skąd się bierze demineralizacja szkliwa u dzieci! Zadbaj o to, aby twoje dziecko nie miało z tym problemem do czynienia. Znając demineralizacja szkliwa przyczyny, jesteś w stanie zrobić to skutecznie! Zadbaj o swoje dziecko jak najszybciej!