Dentysta z gazem rozweselającym

Każdy człowiek ma pewne swoje wewnętrzne fobie, lęki i obawy związane z najróżniejszymi rzeczami i sytuacjami. Wiele osób cierpi na lęk wysokości, powszechnie można spotkać osoby bojące się pająków, pływania czy też zamkniętych ciasnych przestrzeni. Wiele z tych strachów nie ma większego przełożenia na zdrowie i stan organizmu, a jedynie wyklucza z wykonywania pewnych czynności. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku osób, które boją się dentysty. Z jakiego powodu jest to tak poważne zagrożenie dla nich, a przede wszystkim, jakie korzyści daje takim osobom dentysta z gazem rozweselającym?

Gaz rozweselający u dentysty

Dlaczego strach przed dentystą jest bardzo poważnym problemem? Jeśli nie będzie się latało samolotem, skakało ze spadochronem czy też będzie się unikało pająków, nic złego się nie stanie. Jeśli jednak będzie się unikało dentysty, można doprowadzić swoje zęby do bardzo poważnego zniszczenia. Rzutować to będzie nie tylko na znaczne ich zniszczenie, co pogorszy wygląd uśmiechu i całej twarzy, lecz może to oddziaływać na stan zdrowia całego organizmu. Często bowiem spotkać się można przykładowo z chorobami oczu lub zatok, które są spowodowane stanem zapalnym zębów. Często osoby te wiedzą, jak wielki popełniają błąd, dlatego też chcą, aby przyjął je dentysta z gazem rozweselającym.

Czym jest gaz rozweselający i jakie ma działanie?
Każdy doskonale wie, że w gabinecie deistycznym liczyć można na różne formy znieczulenia. Najpowszechniej stosowane jest oczywiście znieczulenie dożylne, które podawane jest bezpośrednio w dziąsło w okolicy leczonego zęba. Eliminuje ono całkowicie ból podczas nawet największego i najbardziej skomplikowanego leczenia. Co jednak bardzo ważne, takie znieczulenie nie usuwa strachu, który cały czas jej na bardzo wysokim poziomie. Żeby sobie z nim poradzić, stosowany jest gaz rozweselający.
Czym jest taki gaz? Jest to mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu, która podawana jest pacjentowi drogą oddechową poprzez specjalną maseczkę. Już po kilku chwilach gaz rozweselający zaczyna oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, a to sprawia, że pacjent szybko się uspokaja, zaczyna odczuwać błogość i silnie się relaksuje. Co więcej, podczas takiego znieczulenia ustępuje ból, a pacjent może stać się nawet lekko senny. Bardzo ważne jest jednak to, że podczas znieczulenia pacjent jest cały czas przytomny i może wykonywać polecenia stomatologa, co bardzo ułatwia przebieg całego leczenia. Sprawia to również, że dentysta z gazem rozweselającym jest bardzo poszukiwany przez osoby zmagające się ze strachem przed takimi wizytami.

Gaz rozweselający u dzieci

Dentysta z gazem rozweselającym polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z ogromnym strachem związanym z wizytą u dentysty. Wiąże się on nie tylko z odczuwaniem bólu, lecz również z samą atmosferą obecną w gabinecie, z zapachem tam obecnym czy te oczywiście z generowanym przez maszyny dentystyczne dźwiękami. Gaz rozweselający wszystkie te problemy eliminuje, a pacjent staje się spokojniejszy.

Co jednak niezwykle istotne, stosowanie gazu rozweselającego może spowodować, że wiele z tych problemów nigdy nie powstanie. Jak się bowiem okazuje, większość ludzi, którzy boją się wizyt u dentysty, strach ten ma z wczesnych lat dzieciństwa. To właśnie wtedy, gdy stomatologia nie była jeszcze tak dobrze rozwinięta, dobre środki znieczulające były rzadkością, zabiegi dentystyczne zwykle wiązały się z dużym bólem. Żeby więc tego wszystkiego uniknąć, polecane jest stosowanie gazu rozweselającego od wczesnych lat dzieciństwa i od pierwszych wizyt u dentysty. Jest to środek znieczulający całkowicie bezpieczny dla dzieci, a za sprawą jego stosowania uda się uniknąć problemów z wizytami dentystycznymi w dalszym, dorosłym już życiu.

Sedacja wziewna – dla kogo ją polecamy

Jak więc widać po powyższym opisie, sedacja wziewna, czyli popularny gaz rozweselający, to doskonały środek znieczulający i relaksujący, który polecany jest dosłownie każdemu człowiekowi, który zmaga się ze strachem i dyskomfortem towarzyszącym wizycie u dentysty. Co więcej, sedacja zalecana jest także u małych dzieci, które dopiero zaczynają regularne wizyty kontrolne u dentysty i leczenie swoich zębów.
Oczywiście sedacja wziewna polecana jest nie tylko w gabinecie stomatologicznym, lecz stosowana jest powszechnie także w innych miejscach. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba np. o oddziałach ratunkowych. Ludzie po wypadkach, różnego rodzaju urazach i nagłych problemach zdrowotnych zwykle są bardzo zestresowani i zwyczajnie boją się o swoje życie, nawet gdy nie jest ono zagrożone.

Często więc w takich sytuacjach podaje się im gaz rozweselający, który bardzo szybko ich uspokaja i relaksuje, dzięki czemu ratownicy mogą sprawniej udzielić im pomocy. Co ciekawe, taki gaz jest również w powszechny użyciu na oddziałach położniczych. Wiele rodzących kobiet chętnie z niego korzysta, dzięki czemu poród lub też przygotowania do niego przebiegają sprawniej i w o wiele bardziej komfortowych dla nich warunkach. Oczywiście gaz ten może być używany także w innych miejscach. Choć dentysta z gazem rozweselającym kojarzy się najczęściej, to takie znieczulenie spotkać można w naprawdę wielu gabinetach.

Może Ci się również spodoba