Ile razy powinno się myć zęby? Oto garść informacji.

Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Warto o tym pamiętać i regularnie dbać o przegląd zębów u stomatologa, a także na co dzień podejmować aktywności, które pozwalają dbać o ich stan.

Ile razy powinno się myć zęby? Jakich produktów do pielęgnacji i mycia używać? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Jak prawidłowo myć zęby?

Sporo osób zastanawia się nad tym, ile razy powinno się myć zęby oraz jak prawidłowo to robić. Zwykle przeciętny człowiek myje zęby 2 razy na dzień i to w zupełności wystarczy. Oczywiście jeżeli tylko jest taka możliwość, warto myć zęby częściej, chociażby po każdym posiłku, kiedy to spożywało się jakieś kwaśne dania.

Przykładowo po zjedzeniu ogórków kiszonych lub kiszonej kapusty, owoców cytrusowych lub innych kwaśnych produktów, wypadałoby umyć zęby. Niestety z reguły nie mamy takiej możliwości. Nie trzeba się tym stresować.

W takiej sytuacji można po prostu żuć gumę, która zneutralizuje pH w ustach, dzięki czemu stanie się ono znów bezpieczne nie tylko dla zębów i szkliwa, ale też dla dziąseł.

Zatem ile razy powinno się myć zęby, żeby rzeczywiście dbać o ich bezpieczeństwo? Generalna zasada brzmi, że poranne oraz wieczorne mycie zębów to stały element prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy o tym zapominać, a jeżeli istnieją trudności z umyciem zębów, co zdarza się czasem w podróży, zawsze warto przynajmniej zęby przepłukać płynem.

Oczywiście to nie to samo co mycie, podczas którego mechanicznie usuwamy resztki jedzenia. Zęby należy szczotkować przynajmniej przez dwie minuty, najlepiej używając do tego szczoteczki o średniej twardości. Należy przyłożyć się do umycia każdego zakamarka jamy ustnej i nie zapominać przy tym o języku.

Wskazania do odpowiedniego dbania o zęby

Co daje prawidłowe mycie zębów i ich regularna pielęgnacja? Bez wątpienia zmniejsza ryzyko próchnicy, która podstępnie się rozwija, często niszcząc zęby w zakamarkach, które trudno dostrzec. Dlatego tylko wizyta u stomatologa może dać pewność, że zęby są zdrowe. Poza tym dbając prawidłowo o zęby, poprawiamy ich wygląd.

Regularne szczotkowanie usuwa kamień nazębny i osady, dzięki czemu wydają się one bielsze. Chociaż nie każdy ma zęby bielutkie z natury, można zrobić wiele, by prezentowały się lepiej. Ile razy powinno się myć zęby pastą wybielającą? Nie należy przesadzać.

Jeżeli mamy takie produkty do higieny jamy ustnej, pamiętajmy o tym, że działają one odrobinę agresywnie na szkliwo. Stąd też najlepiej używać ich tylko jeden raz w ciągu dnia. Wtedy w łazience musimy mieć dwa produkty do mycia zębów. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w płyn do higieny jamy ustnej oraz nić dentystyczną.

Ta ostatnia staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Pozwala na usuwanie resztek jedzenia spomiędzy zębów. Jest szczególnie przydatna dla tych osób, które mają zęby położone blisko siebie, przez co trudno dobrze wyczyścić ich szczeliny. Z takim arsenałem produktów do mycia i pielęgnacji zębów każdy będzie dobrze zaopatrzony.

Może Ci się również spodoba


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/platne/serwer19025/public_html/implantatdental/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/platne/serwer19025/public_html/implantatdental/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(650): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/platne/se...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/platne/serwer19025/public_html/implantatdental/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47