Ile wyrzyna się ząb mądrości?

Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, to wyrastające zdecydowanie najpóźniej trzecie trzonowce. Pojawiają się z reguły pomiędzy 15 a 25 rokiem życia i sprawiają naprawdę ogromne problemy. Czym są te zęby, a co najważniejsze, ile czasu trwa bolesny okres ich wyrastania? Innymi słowy, ile wyrzyna się ząb mądrości?

Czym jest ząb mądrości?

Wiele osób uważa, że zęby mądrości to dowód na zachodzące również obecnie procesy ewolucyjne. Dawniej ludzie, którzy żywili się głównie produktami surowymi, musieli poświęcać znacznie więcej energii na rzucie pokarmów. Z tego też powodu natura wyposażyła nas w trzy trzonowce, które to ułatwiają.

Obecnie jednak pożywienie, które spożywamy, jest poddane obróbce termicznej, a to sprawia, że nie potrzebujemy już tak wiele zębów. Zęby mądrości to pozostałości po czasach, gdy ludzie żywili się surowymi produktami. Z tego też powodu są to zęby zanikające i coraz częściej, zamiast wyrastać, pozostają w kości.


U pewnej grupy osób nadal jednak wyrastają, powodując przy tym naprawdę wiele nieprzyjemności i bólu. Szczególnie dotkliwy jest sam proces wydostawania się zęba z dziąsła, co jest nazywane wyrzynaniem. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zadaje sobie pytanie, ile wyrzyna się ząb mądrości?

Czas trwania wyrzynania zęba mądrości

Czy da się konkretnie określić, ile wyrzyna się ząb mądrości? Jak się okazuje tak, choć niezbyt dokładnie, ponieważ wszystko w tym wypadku jest sprawą bardzo indywidualną. Proces powstawania zębów mądrości zaczyna się jeszcze w okresie dziecięcym, ponieważ około 6 roku życia na zdjęciach pantomograficznych można dostrzec ich zalążki. W wieku 11 lat są one już dobrze widoczne, natomiast pierwsze objawy ich wyrzynania mogą pojawić się nawet w wieku 16 lat, choć u wielu osób następuje to dopiero przy 40 roku użycia.

Ile zatem trwa pełny proces wyrzynania się zębów mądrości? Przyjmuje się, że od czasu, gdy zaczną się boleśnie wyrzynać i sprawiać naprawdę spore problemy do momentu, gdy będą w pełni wykształcone, mogą minąć nawet 3 latach, choć zwykle wyrzynanie się zęba zajmuje 2 lata. Oczywiście jest to proces skokowy, podczas którego pacjent będzie odczuwał ból i nieprzyjemne doznania jedynie w określonych momentach.

Zęby mądrości – czy trzeba je wyżynać?

W związku z tym, jak wiele nieprzyjemności przynoszą ze sobą zęby mądrości, wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich np. po prostu nie usunąć. Jak bowiem trzeba wiedzieć, oprócz tego, że towarzyszy ich wzrostowi spory ból, to dodatkowo zmieniać one mogą położenie pozostałych zębów, co powodów będzie naprawdę spore trudności w codziennym życiu.


Jeśli więc wyrzynające się zęby mądrości sprawiać będą jakiekolwiek problemy, poleca się ich usunięcie. Z drugiej jednak strony, jeśli wyrosną one w miarę szybko, dobrze znajdą swoje miejsce w linii zębów, a także nie będą, ogólnie rzecz biorąc sprawiać żadnych większych problemów, warto je zostawi i po prostu każdego dnia z nich korzystać. Są to w końcu pełnoprawne, dobrze wykształcone zęby, więc jeśli nie ma z nimi problemów, nie trzeba ich usuwać.

Może Ci się również spodoba


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/platne/serwer19025/public_html/implantatdental/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/platne/serwer19025/public_html/implantatdental/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(650): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/platne/se...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/platne/serwer19025/public_html/implantatdental/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47