Ile zarabia protetyk dentystyczny?

Ile zarabia protetyk dentystyczny?

Praca stomatologa, szczególnie w przypadku stomatologii estetycznej, wymaga stałej współpracy z protetykiem dentystycznym. Dzieje się tak dlatego, że dentysta nie jest w stanie wykonać całej pracy samodzielnie i musi korzystać z usług protetyka, można więc powiedzieć, że te zawody żyją w symbiozie.

Protetyk dentystyczny – czym się zajmuje?

Protetyk to praca wymagająca wysokich zdolności manualnych, ponieważ polega, na przykład, na odtwarzaniu koron zęba zgodnie z modelem przygotowanym przez dentystę. Współpracuje on z gabinetem stomatologicznym również w procesie tworzenie protez, aparatów ortodontycznych czy ich naprawy.

Protetyk to osoba, którą możemy spotkać w gabinecie stomatologicznym, jednak zwykle nie ma ona bezpośredniego kontaktu z klientem. Jest to osoba pracująca zwykle na zapleczu, w pracowni protetycznej, które często połączone są z gabinetami stomatologicznymi.

Czy warto być protetykiem dentystycznym?

Jeśli naszą pasją jest stomatologia czy medycyna w ujęciu ogólnym oraz mamy wysokie zdolności manualne, to jest to zdecydowanie ciekawy kierunek kariery.

Droga protetyka zaczyna się zwykle już w szkole średniej, ponieważ możliwość wykonywania zawodu wymaga co najmniej średniego wykształcenia medycznego. Takie wykształcenie można zdobyć już w liceum o profilu medycznym. Inną drogą jest skończenie liceum ogólnego i szkoły policealnej, która zapewni nam średnie wykształcenie medyczne. Natomiast na największe możliwości zawodowe, a tym samym zarobkowe, mogą liczyć protetycy, którzy zdecydowali się na studia na kierunku „technik dentystyczny,” które trwają od 5 do 6 semestrów.

Większość protetyków zaczyna swoją drogę zawodową w już istniejącym gabinecie protetycznym. Wszystko zaczyna się zwykle od praktyk w czasie studiów, później płatnego stażu, okresu próbnego, a finalnie dochodzi do pełnego zatrudnienia. Protetycy pracujący w placówkach publicznych mogą liczyć na wynagrodzenie w okolicach 3000 złotych miesięcznie i jest to najniższa stawka, jaką można w tym zawodzie otrzymać. Mimo początkowo niskich zarobków taki protetyk ma możliwość wykonywania dużej ilości zleceń, których w placówkach publicznych nie brakuje, a więc i zdobywania doświadczenia.

Po zdobyciu doświadczenia większość protetyków decyduje się na zmianę zatrudnienia i pracę w placówce prywatnej, która oferuje zdecydowanie wyższe zarobki. W takiej placówce protetyk może zarobić, w zależności od posiadanego doświadczenia, od 4000 do nawet 5000 złotych miesięcznie.

Protetyk dentystyczny – zarobki

Finałem kariery może być zdecydowanie się na własną działalność w obrębie protetyki dentystycznej, a więc otworzenie własnego gabinetu. Taka działalność związana jest z dużym ryzykiem, a zarobki mogą wahać się od 5000 do nawet 10000 złotych miesięcznie, w zależności od ilości pozyskanych zleceń czy zatrudnionego personelu. Ta droga wymaga nie tylko bycia dobrym fachowcem, a również przedsiębiorcą, który potrafi nawiązywać współprace z gabinetami stomatologicznymi. Przeciętny gabinet protetyczny współpracuje z co najmniej kilkoma gabinetami stomatologicznymi.

Jak widać nie jest to typowa praca, a ciekawa ścieżka kariery, która mimo dość niskich zarobków na początku może mieć bardzo przyjemny finał.

Może Ci się również spodoba