Jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego?

Nie każdy ma piękne i proste zęby. Jednak każdy może je mieć. Wystarczy udać się do stomatolog warszawa wola i założyć aparat ortodontyczny. Z jego pomocą można w przeciągu kilkunastu miesięcy cieszyć się szerokim uśmiechem. Lecz pojawia się pytanie – jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny – co to jest?


Aparat ortodontyczny warszawa zakłada się w celu wyprostowania zębów. Wyróżnia się aparaty stałe i ruchome. Jednak w obu przypadkach ich cel działania jest taki sam. Aparat ortodontyczny stały zakładany jest przez lekarza ortodontę i nie może być on ściągnięty aż do zakończenia leczenia.

W przypadku aparatów na zęby ruchomych można je wkładać kiedy się chce i wyjmować, jeśli jest taka potrzeba. ruchomy aparat na zęby zbudowany jest z płytki akrylowej oraz stalowazego drutu. Wewnątrz płytki zatopiona jest nierdzewna śruba i sprężyny, dzięki którym można oddziaływać na zgryz.

Ten rodzaj aparatu pozwala na zniwelowanie niewielkich wad zgryzu i zalecany jest u dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby. Stały aparat składa się z zamków i pierścieni, które przykleja się do powierzchni zębów.

Połączone one są drutem, który wywiera nacisk dzięki czemu dochodzi do przemieszczania się zębów w obrębie kości i w kości zębodołu. Proces leczenia jest dość długi. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż leczenie może potrwać ponad dwa lata. Wszystko oczywiście zależy od wady zgryzu.

Zaletą aparatu stałego jest to, że działa on przez całą dobę. Jego regulacja odbywa się podczas wizyt kontrolnych u ortodonty. Lecz jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego? Jedno jest pewne, stały aparat na zęby może przywrócić piękny uśmiech nawet w trudnych przypadkach. Jedyną rzeczą, o które należy pamiętać jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej.

Czyszczenie aparatu na zęby


Aparat stały ma jedną wadę, mianowicie bardzo często resztki jedzenia pozostają w przestrzeniach między zębami lub osadzają się na aparacie. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o jamę ustną w trakcie leczenia ortodontycznego.

Przede wszystkim należy myć zęby dwa razy dziennie, czyli standardowo. Poza tym warto mieć szczoteczkę zawsze przy sobie, aby móc wyszczotkować zęby po każdym posiłku w celu pozbycia się resztek jedzenia.

Powinno unikać się pokarmów kleistych, które mogłyby oblepić druty i zamki w aparacie. Dostępne są także specjalne nici dentystyczne przystosowanie do czyszczenia przestrzeni między zębami w trakcie noszenia aparatu stałego.

Nić taka posiada sztywną końcówkę, dzięki czemu łatwo można ją wprowadzić pod drutem. Bardzo pomocne są również szczoteczki do czyszczenia aparatów ortodontycznych.

Mają one odpowiedni kształt, wielkość główki oraz specjalnie ukształtowane włosie, które dociera do przestrzeni pomiędzy zamkami i drucikami. Szczoteczki takie są dostępne w każdej drogerii lub sklepie kosmetycznym. Zalecane jest używanie płynu do płukania zębów, który zabija bakterie gromadzące się podczas jedzenia. Płynu można używać po każdym posiłku.

Osoby noszące aparat mogą czasami mieć problemy z drobnymi otarciami wewnątrz jamy ustnej wywołanej przez zamki. Aby tego uniknąć można użyć wosku ortodontycznego, który nakłada się na te fragmenty aparatu, które powodują podrażnienia.

Może Ci się również spodoba