Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów wbrew pozorom nie jest wcale tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Pamiętać należy o tym, że przy złej technice nitkowania można niestety uszkodzić dziąsła i jeszcze bardziej upchać drobinki pokarmu, które trudniej będzie usunąć poprzez szczotkowanie. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom, dowiedzą się Państwo jakie nitki wybrać i jak prawidłowo nitkować zęby.

Nitkowanie zębów – o czym należy pamiętać?

Bakterie i drobinki pokarmów najczęściej gromadzą się na linii dziąseł i między zębami. Dzięki systematycznemu szczotkowaniu i nitkowaniu można usunąć płytki nazębne nawet z trudno dostępnych obszarów. Kluczem do sukcesu jest oczywiście wypracowanie odpowiedniej techniki nitkowania.

Nici dentystyczne sprzedawane są zazwyczaj w rolkach, dlatego też za każdym razem należy odcinać około 50 cm. Nić dentystyczną zawijamy dookoła środkowych palców, a następnie lekko ją napinamy. Za pomocą kciuka i palców wskazujących można sterować napiętą nicią. Za pomocą palców wskazujących można także wprowadzić nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.

Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby wykonywać delikatne ruchy zygzakowate, dzięki czemu będzie można wprowadzić nić nawet do trudno dostępnych zakamarków. Napiętą nicią należy otoczyć każdą stronę zęba.

Nić najlepiej przesuwać w górę i dół nie tylko po powierzchni zęba, ale również pod linią dziąseł. W ten prosty sposób należy dokładnie wyczyścić każdy ząb.

Opisana technika doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku nici woskowych, ale również przy niciach niewoskowych o grubszym przekroju. Identyczna technika stosowana jest także przy taśmach dentystycznych. Aby dowiedzieć się jak prawidłowo nitkować zęby można także zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta nici.

Do czego służy nić dentystyczna?

Nić dentystyczna do złudzenia przypomina zwykłą nitkę. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest ona wykorzystywana do zupełnie innych zadań. Większość nici dentystycznych wykonana jest ze splecionych włókien nylonowych.

Producenci korzystają również z teflonu i polietylenu. Nici dentystyczne używane są oczywiście do czyszczenia zębów. Dzięki nim można dotrzeć do zakamarków, z którymi nie radzi sobie zwykła szczotka.

Na rynku dostępne są także specjalne nici wybielające, dzięki którym można usunąć nie tylko osad nazębny, ale również wszelkie przebarwienia. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie nici woskowe, pęczniejące i specjalne nici z fluorem.

Metody nitkowania zębów

Osoby, które nie wiedzą jak prawidłowo nitkować zęby powinny jak najszybciej zapoznać się z najpopularniejszymi metodami. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszy się technika polegająca na wykorzystaniu flossera.

Aby dokładnie wyczyścić zęby należy mocno chwycić uchwyt flossera tak, aby skierować końcówkę pod odpowiednim kątem w stosunku do obszaru, który zamierzamy wyczyścić. Po wprowadzeniu nici pomiędzy zęby należy ją mocno napiąć. Ruchami zygzakowatymi prowadzimy nić pod linią dziąseł powierzchni zęba.

Nieco trudniejszym zadaniem jest nitkowanie za pomocą flossera elektrycznego. Najlepiej postawić na modele, które mają zakrzywione uchwyty, dzięki którym bez problemu dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Aby dowiedzieć się jak prawidłowo nitkować zęby za pomocą flossera można obejrzeć filmy instruktażowe na Youtube.

Może Ci się również spodoba