Jak wyczyścić aparat ortodontyczny?

Jak wyczyścić aparat ortodontyczny to obecnie bardzo popularne pytanie. Systematyczne czyszczenie aparatów ortodontycznych jest praktycznie tak samo ważne, jak codzienna higiena jamy ustnej. Nieważne, czy aparat jest stały, czy ruchomy – należy o niego stosownie dbać, aby zapewnić sobie zdrowy, prosty zgryz. Zaniedbywanie regularnego mycia aparatu ortodontycznego często prowadzi do licznych problemów, które zaczynać się mogą od nieprzyjemnej woni oddechu, poprzez szybki rozwój próchnicy, a kończąc na owrzodzeniach oraz poważnych chorobach dziąseł.

Codzienna higiena zębów ze stałym aparatem ortodontycznym wymaga od nas posiadania specjalnej pasty, nitki dentystycznej, a także zestawu minimum dwóch szczoteczek, które przeznaczone są do wyczyszczenia samego urządzenia. Lekarz stomatolog powinien szczegółowo wytłumaczyć nam, jak wyczyścić aparat ortodontyczny.

Aparat ortodontyczny – co to jest?

Aparat na zęby jest urządzeniem, który służy do przywrócenia właściwego, fizjologicznego zwarcia pomiędzy szczęką człowieka, a żuchwą, w celu wyrównania oraz właściwego ustawienia zębów w łuku zębowym. Urządzenie to stosuje się do leczenia wad zgryzu. Na rynku istnieją aparaty ruchome, a także stałe i stosuje się je stosownie do wad pacjentów.

Działanie aparatu ortodontycznego

Działanie aparatów ortodontycznych opiera się głównie na wywieraniu nacisku na dane partie zębów, z czasem przynosząc ich przemieszczenie się w obrębie szczęki. Proces ten jest dość wolny i wymaga od pacjentów dużo czasu. Bardzo często korekta zgryzu trwać może nawet dwa lata, a nawet dłużej – zwłaszcza w ciężkich przypadkach. Podczas przesuwania się zębów, w nowym miejscu dochodzi do procesu zanikania tkanki kostnej, natomiast w pierwotnych miejscach ulegać ona będzie nawarstwieniu.

Niestety, kość dużo szybciej zanika, niż dochodzi do jej stosownej odbudowy i to właśnie sprawiać będzie, że korzystanie z aparatów na zęby jest tak długie – wiązać się to będzie także z regularnymi wizytami kontrolnymi u lekarza ortodonty. W rzeczywistości nie ma jednego jedynego rodzaju aparatu na zęby, tylko jest wiele różnych, które stosowane są nie tylko w zależności od wady pacjentów, ale także m.in od ich wieku. Jednakże najczęstszymi aparatami na zęby są stałe oraz ruchome.

Metody czyszczenia aparatu na zęby

Jak wyczyścić aparat ortodontyczny oraz metody jego czyszczenia to częste pytanie zadawane przez pacjentów. Zdaniem większości specjalistów z dziedziny zdrowia oraz higieny jamy ustnej, irygacja jamy ustnej powinna być pierwszym krokiem do codziennej pielęgnacji aparatu na zęby. Irygator do zębów to urządzenie, które przy użyciu strumienia wody, powoduje wypłukiwanie resztek pokarmowych z miejsc, które są trudno dostępne.

Urządzenie to pomaga także obluzować płytkę nazębną, która mogła się nagromadzić. Irygacja aparatów ortodontycznych jest bardzo efektywną oraz bezinwazyjną dla dziąseł metodą czyszczenia. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach stanowić będzie jedyny sposób w dokładnym czyszczeniu miejsc trudno dostępnych.

Może Ci się również spodoba