Jak wygląda leczenie kanałowe?

Zęby to coś, o co pacjenci powinni się szczególnie troszczyć. Zęby nie odrastają — to szczęście zdarza się tylko raz, w okresie dzieciństwa, natomiast dorośli ludzie muszą już konsekwentnie podejmować czynności chroniące zęby przed różnymi szkodliwymi czynnikami, gdyż tak naprawdę po zębach stałych nic już na nas nie czeka! W obecnych czasach istnieją różne metody leczenia, które umożliwiają pacjentom wyjść z naprawdę skomplikowanych problemów i zachować naturalny ząb. W związku z tym dobrze jest dowiedzieć się, co to jest leczenie kanałowe zęba a także jak przebiega leczenie kanałowe.

 

Co to jest leczenie kanałowe zęba?

 

Pacjenci zastanawiają się, jak wygląda leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym, to forma leczenia zębów, które z różnych powodów mają naruszoną miazgę zęba. W przypadku, gdy dochodzi do naruszenia miazgi zęba, najczęściej powstaje stan zapalny, martwica, zachodzą także inne procesy, które stanowią ogromne ryzyko dla zdrowia pacjenta. 

 

Leczenie endodontyczne jest podejmowane w przypadku, gdy pacjent ma wysoko rozwiniętą próchnicę zębów. W przypadku, gdy choroba zaatakowała także miazgę zęba — co jest najczęściej związane z dużym ubytkiem — konieczne jest jej usunięcie, gdyż miazgi zęba z nieodwracalnym stanem zapalnym nie da się wyleczyć. W przypadku, gdy miazga zęba zostanie usunięta, ząb kwalifikuje się do odbudowy protetycznej. 

 

Co się dzieje w przypadku, gdy ząb zostaje złamany? Czy trzeba go wyrwać? Okazuje się, że leczenie kanałowe wyklucza konieczność ekstrakcji zęba. Leczenie endodontyczne jest podejmowane także w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia zęba z naruszeniem miazgi. Wtedy, podobnie jak w sytuacji, gdy pacjent zmaga się z próchnicą, miazga jest dokładnie usuwana, a ząb jest odbudowywany na przykład z pomocą kompozytu.

 

To, jak wygląda leczenie kanałowe, wbrew pozorom jest łatwe do przyjęcia przez większość pacjentów. Pacjenci podejmują leczenie kanałowe, bo są świadomi, że zabieg ten w ostatecznym rozrachunku jest mniej inwazyjny, niż łatwiejsza ekstrakcja, która jednak wymaga podjęcia dalszego leczenia protetycznego.

 

Jak przebiega leczenie kanałowe?

 

Dobrze jest wiedzieć, jak wygląda leczenie kanałowe, aby ocenić czy warto podjąć ten zabieg. Przed podjęciem zabiegu pacjent przechodzi badania, które określają, czy leczenie kanałowe powinno zostać przeprowadzone. Jeśli przeprowadzenie leczenia kanałowego jest uzasadnione — zabieg wykonuje się w znieczuleniu, tak aby ograniczyć ból związany z zabiegiem.

 

Zabieg leczenia kanałowego wykorzystuje się między innymi z wykorzystaniem mikroskopu. Mikroskop w endodoncji zwiększa jej skuteczność, gdyż zwiększa widoczność obszaru, na którym działa stomatolog. Leczenie kanałowe polega na stworzeniu dostępu do kanałów zęba, a następnie usunięciu z nich miazgi. Ząb po tym zabiegu jest osłabiony, dlatego praktycznie w większości przypadków konieczna jest jego odbudowa z wykorzystaniem, przykładowo, korony protetycznej. Taki ząb po pełnym leczeniu odzyskuje pełną funkcjonalność.

Może Ci się również spodoba