Jak wygląda ropień zęba?

Ropień zęba to komora zlokalizowana w tkankach okołowierzchołkowych, w której zbiera się ropa. Jest ściśle otoczona tkankami przyzębia. Dla pacjenta jest on nie tylko źródłem silnych dolegliwości bólowych, ale też bezpośrednim zagrożeniem dla jego zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Dlatego w razie jego zauważenia (a nawet takiego podejrzenia), powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Warto pamiętać, że ropień zęba nie zniknie samoistnie. Jest wręcz przeciwnie – będzie rozwijał się dalej, powodując jeszcze silniejszy ból i prowadząc do rozległych zniszczeń w obrębie przyzębia, zagrażając także sąsiednim zębom. Aby ułatwić państwu rozpoznanie tej dolegliwości, a także zredukowanie ryzyko jej wystąpienia, przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wyglada ropien zeba, czemu powstaje oraz jak przebiega proces jego leczenia.

Przyczyny ropnia zęba


Najczęstszą przyczyną powstania ropnia zęba jest próchnica. W początkowym stadium nie daje ona żadnych objawów – dlatego też bywa lekceważona przez pacjentów. Bakterie odpowiedzialne za jej rozwój dalej jednak penetrują tkanki zęba – najpierw szkliwo, a następnie zębinę. Kiedy dostają się do miazgi, powodują silny stan zapalny, a przez uszkodzony korzeń treść ropna przedostaje się do tkanek okołowierzchołkowych, tworząc właśnie ropień.

Ten proces nie zawsze jednak jest wynikiem uszkodzeń próchnicowych. W niektórych przypadkach jego przyczyną okazuje się nieszczelność wypełnienia. Jeśli między nim a ścianą zęba powstanie szczelina, bakterie będą mogły przedostać się do tkanek okołowierzchołkowych. Analogiczna sytuacja występuje również po mechanicznym uszkodzeniu zęba – na przykład w wyniku wypadku.

Ropień zęba – objawy


Objawy oraz to, jak wyglada ropien zeba, zależy od stadium choroby. Medycyna wyróżnia trzy fazy ropnia:

• ropień okołowierzchołkowy: daje o sobie znać silnym, pulsującym bólem. Dolegliwości zwykle nasilają się pod wpływem wysokiej i niskiej temperatury, a także w pozycji leżącej. Często towarzyszy mu obrzęk, a ból może promieniować aż do ucha lub skroni;
• ropień podokostnowy: to najostrzejsza faza procesu, objawiająca się trudnym do zniesienia bólem, który promieniuje również na inne zęby. Silny stan zapalny jest często przyczyną gorączki i objawów ogólnoustrojowych;
• ropień podśluzówkowy: mówimy o nim, kiedy ropień dociera pod śluzówkę, a ropa uwalnia się do jamy ustnej, powodując nieprzyjemny zapach. W tym momencie ból ustępuje, ale stan zapalny dalej się rozwija, mogąc doprowadzić nawet do sepsy. 

Jak leczyć ropień zęba?


Na początku warto zaznaczyć, że domowe sposoby w przypadku ropnia zęba okazują się całkowicie nieskuteczne. Nawet jeśli przyniosą chwilą ulgę, nie zatrzymają toczącego się stanu zapalnego. Konieczna jest wizyta u dentysty, który najczęściej przeprowadza leczenie kanałowe – po otworzeniu kanałów zęba, ropa wydostaje się na zewnątrz. Bardzo ważna jest także dodatkowa diagnostyka, pozwalająca stwierdzić, czy zapalenie nie przedostało się na inne tkanki – dlatego rutynowo wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

Może Ci się również spodoba