Na opuchnięte dziąsła – co stosować

Choroby jamy ustnej zawsze oznaczają dla pacjenta ogromny dyskomfort. Nie ma znaczenia, czy jest to próchnica, czy bruksizm, zawsze towarzyszy im wiele nieprzyjemności. Nie inaczej jest oczywiście ze zwykłą opuchlizną dziąseł, która potrafi nawet utrudnić swobodne mówienie. Co stosować na opuchnięte dziąsła i jak sobie z nimi poradzić?

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Każda choroba, bez względu na to, gdzie się pojawiła, jest wywołana jakimiś zewnętrznymi czynnikami — nie inaczej jest w przypadku opuchlizny dziąseł. Jeśli chcemy wiedzieć, jakie leczenie zastosować na opuchnięte dziąsła, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co dokładnie spowodowało powstanie tej opuchlizny.
Nie da się ukryć, że najczęściej wywołuje ją kamień nazębny. W wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej na zębach odkłada się płytka nazębna, która z czasem twardnieje i staje się kamieniem. Nie tylko nie wygląda ona zbyt ładnie, lecz dodatkowo, jeśli znajdzie się w pobliżu dziąsła lub pod nim, szybko spowoduje powstanie opuchlizny. Dziąsło nie tylko będzie silnie bolało, lecz dodatkowo będzie czerwone, a często nawet krwawiące.
Co w takiej sytuacji zrobić? Rzecz jasna konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków niwelujących opuchliznę, lecz kluczowe jest również usunięcie przyczyny, czyli kamienia nazębnego.

Pasty i płukanki

Usuwanie kamienia nazębnego, który wywołał opuchliznę na dziąsłach, wykonuje się wieloma różnorodnymi technikami. Można go zerwać przy pomocy specjalnej nakładki na wiertle dentystycznym, zęby mogą być wypiaskowane, a nawet poddane leczeniu przy pomocy lasera lub ultradźwięków. Co jednak jest stosowane na opchnięte dziąsła?
Lekarze specjaliści zalecają, aby przy takiej przypadłości stosować specjalistyczne środki farmakologiczne w postaci past. Pasta tego rodzaju nie tylko łagodzi ból dziąsła, lecz dodatkowo przyczynia się do zaniku opuchliny oraz rozpoczyna w dziąśle procesy regeneracyjne. Dzięki temu w naprawdę krótkim czasie może ono wrócić do normalnego wygląd.

Co ciekawe, coraz większa liczba specjalistów zaleca, aby na opuchnięte dziąsła stosować płukanki wykonane z ziół. Liczne łatwo dostępne rośliny również wykazują się świetnym działaniem łagodzącym nieprzyjemne objawy opuchniętych dziąseł, a dodatkowo wspomagają proces leczenia.

Zioła na spuchnięte dziąsła

O ile kupienie specjalnej maści na opuchliznę dziąseł nie sprawia nikomu żadnych trudności, tak już jednak wybranie konkretnych ziół może być nie lada problemem. W końcu mało kto zna się na medycynie naturalnej i wie, po co w konkretnych sytuacjach sięgnąć.
Jeśli szukamy czegoś, co pomoże nam uporać się z opuchlizną na dziąsłach, najlepiej wybrać takie zioła jak rumianek, aloes oraz szałwia. Wykonane z nich płukanki rewelacyjnie wpływają na kondycję dziąseł i niemal od razu przynoszą ulgę — mają one silne działanie przeciwbólowe oraz antyzapalne. Dzięki temu są w stanie praktycznie od razu zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić wygląd dziąsła. Dzięki nim powrót do zdrowia staje się znacznie szybszy.

Może Ci się również spodoba