Recesja dziąseł zabieg korygujący cofające się dziąsła

Zdrowe dziąsła mają grubość do 9 milimetrów i są mocno przytwierdzone do podłoża kostnego. Otaczają zęby jak ciasny kołnierz, który najlepiej chroni szyjki zębów. Ponadto zdrowe dziąsła zapobiegają zapaleniu dziąseł w wyniku urazów lub złogów pokarmowych w kieszonkach przyzębnych.

Jeśli przyczepione dziąsła cofają się z czasem bez żadnego zapalenia, jest to recesja przyzębia — może wystąpić na każdym zębie. Z powodu cofania się dziąseł wrażliwe szyjki zębów i część powierzchni korzeni są coraz bardziej odsłonięte i dlatego nie są już chronione przed szkodliwymi agresorami.
W ramach korekty dziąseł można leczyć odsłonięte szyjki zębów i nierównomierne rozmieszczenie dziąseł. Poprzez usunięcie lub dodanie tkanki dziąseł można nie tylko skorygować zewnętrzne wady, ale również złagodzić dolegliwości medyczne. Recesja dziąseł zabieg może skorygować cofające się dziąsła.

Recesja dziąseł zabieg — leczenie dziąseł ze względów medycznych

Leczenie cofających się dziąseł (recesja dziąseł zabieg) odbywa się zwykle ze względów medycznych, gdyż recesje dziąseł odsłaniają wrażliwe korzenie zębów, co może powodować ból oraz problemy z gryzieniem i żuciem.

Aby leczyć recesję dziąseł, należy wprowadzić nowe dziąsła na odsłoniętych szyjkach zębów. Odbywa się to poprzez przeszczepienie tkanki z okolicy podniebienia. Nakłada się ją na dotknięte obszary i mocuje (np. przez szycie), aby powstał harmonijny ogólny obraz, a szyjki zębów były ponownie całkowicie zakryte.

Przy usuwaniu nadmiaru dziąseł zabieg przeprowadza się w odwrotnej kolejności. Nadmiar tkanki usuwany jest za pomocą lasera, dzięki czemu zęby wydają się większe i nadają im nowy kształt. Często stosuje się również licówki, aby wzmocnić efekt. W ten sposób można również skorygować uśmiech dziąseł.

Recesja dziąseł — co to jest i jakie są przyczyny?

Recesja dziąseł bez stanu zapalnego może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych przyczyn recesji dziąseł jest nieprawidłowa technika szczotkowania zębów. Jeśli myjesz zęby ze zbyt dużym naciskiem, z biegiem czasu, może to prowadzić do recesji dziąseł i odsłoniętych szyjek zębów. Ruchy czyszczące w poprzek linii dziąseł wielokrotnie powodują niewielkie urazy na linii dziąseł. Dziąsło powoli cofa się, aż w końcu odsłania się powierzchnia korzenia.

Osoby, których dziąsła są naturalnie bardzo cienkie, są szczególnie dotknięte urazem związanym z oczyszczaniem. U tych pacjentów podstawowa podpora kostna jest zwykle również słaba.

Recesja dziąseł może być wynikiem nieprawidłowego ustawienia zębów lub korekcji ortodontycznej pozycji zębów. Dziąsła na źle ustawionych zębach są zwykle stosunkowo cienkie. Może to szybciej doprowadzić do recesji. To samo dotyczy uzupełnień dentystycznych, które nie pasują idealnie.

Ostre urazy dziąseł, na przykład spowodowane ostrym jedzeniem, mogą również wywołać recesję dziąseł.

Ciągłe obciążenie dziąseł spowodowane nieprzytomnym zgrzytaniem zębami może prowadzić do recesji dziąseł.

Objawy i konsekwencje recesji dziąseł — upośledzenia funkcjonalne i estetyczne

Zaawansowana recesja może znacząco wpłynąć na estetykę uzębienia. Gdy dziąsła za bardzo się cofają, zęby wydają się dłuższe niż te, które są obramowane zdrowymi dziąsłami. W efekcie zaburzona zostaje harmonia linii dziąseł.

W wyniku silnej recesji dziąsła nie pełnią już funkcji ochronnej. Odsłonięte szyjki zębów prowadzą do dużej wrażliwości na ból i na bodźce, takie jak zimno lub ciepło, które mogą wywoływać ostre bóle.

Recesja odsłania zębinę w okolicy korzenia, która jest bardziej podatna na próchnicę niż szkliwo. Ryzyko próchnicy korzeni znacznie wzrasta.

Jeśli recesja postępuje przez długi czas bez leczenia, wszystkie przyczepione dziąsła mogą zostać utracone. W takim przypadku odsłoniętą szyjkę zęba ogranicza jedynie ruchoma błona śluzowa, co uniemożliwia odpowiednią higienę jamy ustnej.

Jakie kryteria muszą być spełnione, aby pacjent nadawał się do korekcji dziąseł?

Recesja dziąseł zabieg skierowana jest przede wszystkim do osób, których dziąsła z czasem cofnęły się z powodu chorób zębów lub jamy ustnej, lub z powodu nieprawidłowej techniki szczotkowania zębów.
Zanim jednak będzie można wykonać zabieg, konieczne jest upewnienie się, że dziąsła i zęby pacjenta są całkowicie zdrowe i wolne od infekcji, aby wykluczyć powikłania po leczeniu.

Decyzję o tym, która metoda leczenia jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta, podejmuje lekarz dentysta, biorąc pod uwagę pomysły i życzenia pacjenta oraz dostępne możliwości leczenia operacyjnego.

Recesja dziąseł zabieg ma na celu uwolnienie pacjenta od ewentualnych dolegliwości bólowych oraz problemów z jedzeniem i piciem. Odsłonięte szyjki zębowe nie tylko mają wpływ na ogólny estetyczny wygląd zębów, ale mogą również prowadzić do nadwrażliwości zębów, a tym samym powodować ból. Konstrukcja nowych dziąseł pokrywająca otwarte szyjki zębowe zapewnia znaczną ulgę w tych problemach.

Leczenie

Jeśli ubytki dziąseł nie są zbyt wyraźne, recesję można zwykle zatrzymać poprzez konsekwentne, celowane leczenie bez interwencji chirurgicznej. Centralną częścią terapii jest technika delikatnego szczotkowania miękką szczoteczką do zębów. Ponadto nadwrażliwość lekko odsłoniętych szyjek zębów można złagodzić za pomocą uszczelniaczy. Jednak dziąsła, które już zostały utracone, nie mogą zostać przywrócone za pomocą tych środków.

Jeśli recesji nie da się odpowiednio wyleczyć terapią nieoperacyjną lub jeśli pacjent ze względów estetycznych życzy sobie korekty, dostępne są różne metody leczenia. Celem chirurgicznej korekcji dziąseł jest jak najpełniejsze pokrycie odsłoniętych powierzchni korzenia i zapobieganie postępowi recesji, dzięki czemu zęby i korzenie zębów są ponownie chronione przed szkodliwymi wpływami i próchnicą oraz nie są tak wrażliwe. Z estetycznego punktu widzenia najważniejszym celem jest stworzenie harmonijnej linii dziąseł.

Może Ci się również spodoba