Technologia CAD/CAM – czym jest i jakie są jej zalety?

Obecnie w stomatologii stosuje się różnego typu technologie. Z innowacyjnych rozwiązań można wymienić zautomatyzowany system programowania. Wykorzystuje się technologię komputerową. Początkowo systemy cad cam nie były używane w stomatologii. Korzystano z nich w przemyśle, głównie w motoryzacji.

Jakie ma zastosowanie technologia cad cam w stomatologii?

Technologie cad cam wykorzystuje się w stomatologii przede wszystkim do projektowania uzupełnień protetycznych. Pobierane wyciski służą do wytwarzania między innymi protez stałych. Można szybko stworzyć rozmaite odbudowy protetyczne, w tym korony, mosty, licówki. Cały czas trwają także pracy mające na celu wykorzystanie technologii cad cam w produkcji uzupełnień ruchomych.

Rozwija się ona bardzo prężnie, co oczywiście przekłada się na coraz szersze zastosowanie. Na korzyść innowacyjnej metody przemawia uniknięcie wielu wad, które występują w przypadku tradycyjnych technologii. Można zapomnieć o kurczeniu się wycisków, ich deformacji, przegrzewaniu metalowych elementów, powstawaniu porów.

Jakie są etapy pracy z wykorzystaniem technologii CAD/CAM w protetyce dentystycznej?

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o właściwe przygotowanie, co dotyczy między innymi higieny jamy ustnej. Przechodzi się do pracy nad zębami podporowymi. Niezbędny jest skan jamy ustnej, który dokładnie wskazuje na wszystkie obecne w niej struktury, z możliwością dużego powiększenia. Następnie przechodzi się do komputerowego modelowania protezy w technologii 3D. Gdy zostanie on już przygotowany, to następuje automatyczne toczenie na frezarce. Kolejnym etapem jest spiekanie, a następnie przystępuje się do szlifowania.

W przypadku technologii cad cam cały proces zostaje zautomatyzowany. Projektuje się z wykorzystaniem technologii komputerowej, to samo dotyczy produkcji. System cad sprawia, że można dokonać zmian w modelu jeszcze przed wyprodukowaniem go. Technologia komputerowa służy do sterowania elektronarzędziami. Wystarczy odpowiednio zaprogramować system, a będzie podążać za instrukcjami.

Technologia cad cam a tradycyjne metody wykonywania protez – porównanie i korzyści

W przypadku technologii cad cam można mówić o wielu zaletach. Ma ona sporą przewagę nad tradycyjnymi metodami służącymi do pobierania wycisków i produkcji różnego typu wypełnień protetycznych. Możliwe staje się zaoszczędzenie czasu. Stworzenie skanu 3D następuje bardzo szybko, Wystarczy tylko kilka minut w celu uzyskania pożądanego efektu. Oznacza to, że można mieć uzupełnienie protetyczne już podczas jednej wizyty. Kolejną zaletą jest wygoda.

Technologia cad cam ma przewagę nad tradycyjnym pobieraniem wyciski wycisków, gdyż wszystko przebiega bez żadnych dolegliwości bólowych. Nie trzeba przyjmować się dyskomfortem. Do plusów zalicza się również precyzję. Wykorzystanie innowacyjnej technologii komputerowej umożliwia stworzenie idealnej odbudowy protetycznej, jak najlepiej odwzorowującej projekt. Nie ma także problemu z wprowadzeniem korekcji zgryzu lub nawet kształtu zębów.

Może Ci się również spodoba