W jakim wieku wypadają pierwsze zęby?
Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku wypadają pierwsze zęby. Nie ulega wątpliwości, że moment, w którym rozpoczyna się wypadanie zębów mlecznych jest przełomowy dla rodziców oraz maluchów. Właśnie wtedy pojawia się mnóstwo pytań oraz wątpliwości w głowach rodziców. Wątpliwości są oczywiście związane z kwestią mleczaków. W tym artykule wyjaśnimy, w jakim wieku wypadają pierwsze zęby, a także podpowiemy, jak się do tego przygotować.
Zęby mleczne – kiedy wypadają i czy bolą?
Można śmiało powiedzieć, że mleczne zęby to indywidualna sprawa każdego człowieka. Przeważnie zaczynają się wyrzynać między 6 a 12 miesiącem życia. Ważną rolę odgrywają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli u rodziców szybko pojawiły się pierwsze ząbki to najpewniej u dziecka nastąpi to w podobnym czasie. Nie trzeba się na zapas martwić, że mleczaki nie wyrastają we właściwym tempie, jeśli w rodzinie jest tendencja do późnego ząbkowania. Kwestią indywidualną jest również to, kiedy wypadają mleczaki. U jednych dzieci może to nastąpić później, a u innych szybciej.
Zazwyczaj mleczne zęby wypadają w wieku 4 – 6 lat, a proces ten trwa aż do 11 – 13 roku życia. Obserwacje potwierdzają, że dzieje się to trochę wcześniej u dziewczynek, niż u chłopców. Jednak z dnia na dzień nie następuje wymiana uzębienia. Należy pamiętać, że zęby wypadają dokładnie w takiej kolejności, w jakiej wyrastały. Zęby mleczne ze stałymi są przemieszane w jamie ustnej i to nawet przez kilka lat. Nie można także bagatelizować higieny zębów mlecznych.
Czy 5 latkowi wypadają mleczaki?
Warto mieć na uwadze, że człowiek ma łącznie 20 zębów mlecznych, w tym 8 trzonowców, 4 kły oraz 8 siekaczy. Przede wszystkim od wielkości szczęki uzależnione jest to, ile zębów mlecznych wyrasta dziecku. Dojrzały człowiek posiada aż 32 zęby, ale w małej buzi dziecka by się tyle nawet nie zmieściło. Trzeba także dodać, że mleczaki również mają korzenie. Jednak korzeń zęba mlecznego nie jest podobny do korzenia zęba stałego. Korzenie mleczaków nie są tak pozakrzywiane, a do tego są cieńsze i mniejsze. Dzięki temu proces wypadania mleczaków przebiega bez większych problemów. Ściśle związane z prawidłowością ogólnego rozwoju organizmu jest wypadanie zębów mlecznych, a tym samym wyrzynanie się stałych zębów. Warto temat przedyskutować z dziecięcym stomatologiem, jeśli wyrastanie zębów jest bardzo opóźnione lub ma miejsce wyjątkowo wcześnie.
Chodzi o to, żeby reagować w odpowiednim momencie, jeśli istnieje groźba wystąpienia poważnej wady zgryzu. Dziecko może nawet nie zauważyć, w jakim wieku wypadają pierwsze zęby. Nie sprawia to bólu, ponieważ mleczak sukcesywnie wysuwa się z dziąsła i jest rozchwiany przed wypadnięciem. Ból może się niestety pojawić, jeśli mleczak jest objęty głębokim procesem próchnicowym. Warto pamiętać, że próchnica atakuje zarówno zęby stałe, jak i mleczne i to z taką samą mocą. Siedliskiem bakterii jest każdy zmieniony próchnicowo mleczak. Nie ulega wątpliwości, że jest to realne zagrożenie dla zębów stałych, które się właśnie pojawiają. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów należy rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej dziecka. Dziąsła czyści się i masuje specjalną szczoteczką nakładaną na palec. Wybór szczoteczek dla małych dzieci jest bardzo duży, więc z łatwością można coś znaleźć. Trzeba bardzo delikatnie szczotkować zęby mleczne i powoli wdrażać dziecko do samodzielnego mycia zębów. Musisz jednak mieć na uwadze dobór optymalnej szczoteczki pod względem miękkości włosia, wielkości oraz kształtu główki.
Kiedy się pojawiają i wypadają?
W trakcie pierwszego roku życia pojawiają się u dzieci pierwsze ząbki. Gdy powstają zawiązki zębów stałych to mleczaki zaczynają wypadać. Wynika to z tego, że zęby stałe wypychają mleczne zęby. Dodatkowo mleczaki zaczynają się chwiać za sprawą rozrostu szczęki. Kilka lat może trwać proces wymiany całego uzębienia. Gdy dziecko ma 5 lat to zaczynają wtedy wypadać pierwsze ząbki. W wieku 12 – 14 lat mogą wypaść ostatnie zęby mleczne. Ząbki, które wyrosły jako pierwsze, czyli dolne jedynki zwykle wypadają najszybciej. Później zaczynają wypadać dolne dwójki, czyli około 6 – 7 roku życia. Następnie przychodzi czas na kły, potem przedtrzonowe. Lepiej nie usuwać mleczaków samodzielnie. Warto pozwolić im wypaść samoczynnie, żeby się o nic nie martwić. Jeśli ząb będzie usunięty zbyt wcześnie to może się okazać, że ząb stały nie pojawi się przez długi czas. Taka sytuacja może spowodować powstanie wady zgryzu lub wady wymowy.
Ząb mleczny może być usunięty tylko wtedy, gdy dopadła go próchnica. To, w jakim wieku wypadają pierwsze zęby jest zależne od różnych czynników. Bardzo ważna higiena jamy ustnej, której nie powinno się odkładać na potem. Warto zaszczepić w dziecku nawyk codziennego mycia zębów i stosowania nici dentystycznej. Od diety, genetyki i płci też zależy, w jakim wieku wypadają pierwsze zęby. Zęby dotknięte próchnicą wypadają znacznie szybciej. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak dbać o higienę zębów mlecznych u malucha. Jeśli w młodym wieku nie zwróci się na to uwagi to później będzie już bardzo ciężko.