Implanty stomatologiczne docelowo mają zastąpić naturalny ząb. Obecne implanty zębowe świetnie spełniają tę funkcję, a dodatkowo wymagają podobnej pielęgnacji, co naturalne zęby. Co powinieneś wiedzieć na temat implantów i procesu implantacji?
-
Implanty zębowe a protezy zębowe
Pacjenci, którym zależy na rekonstrukcji utraconych zębów, mają do wyboru dwa rozwiązania – implanty lub protezę. Zaletą implantów jest to, że tylko one gwarantują świetną stabilizację „trzeciego zęba” – proces osteointegracji zapewnia bardzo dobrze umiejscowienie implantu.
Pod względem wizualnym również wygrywają implanty – dobrze wszczepiony implant, wraz z odpowiednio dobraną koroną, potrafią świetnie imitować naturalnego zęba.
2. Ile kosztuje implant?
Cena implantu stanowi jedynie część całego procesu implantacji. Warto jest dowiedzieć się, jaki jest szacowany koszt implantów, ich wszczepienia, znieczulenia, wizyt kontrolnych. Ważny jest również koszt korony, który różni się między innymi w zależności od tego, z jakiego materiału korona będzie wykonana.
3. Czy badanie pantomograficzne wystarczy do leczenia implantologicznego?
Gabinety stomatologiczne coraz częściej decydują się na wykonywanie tomografii komputerowej. Wynika to z większej szczegółowości obrazu, który powstaje podczas tomografii. Rezultatem badania pantomograficznego jest płaski obraz, natomiast tomografii komputerowej – obraz 3D.
Z racji tego, że kość jest strukturą przestrzenną, przedstawienie jej w trójwymiarze stanowi ogromne udogodnienie dla stomatologa przeprowadzającego zabieg wszczepiania implantu. Przekłada się to na korzyści także dla pacjenta – stomatolog, który posiada dobrze zobrazowany obszar działania, może zagwarantować dużo większą skuteczność procesu implantacji.
4. Czy zabieg boli?
Pytanie o ból podczas zabiegu implantacji pada bardzo często. Jest to zrozumiałe – ingerencja w organizm bardzo często kojarzy się z bólem. Wszczepienie implantu odbywa się z użyciem znieczulenia miejscowego, przez co jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Warto jednak pamiętać, że po zabiegu możemy spodziewać się różnych odczuć bólowych (obrzęk, opuchlizna, krwawienie), które mogą utrzymać się do kilku dni po zabiegu.
Implantów nie należy się bać – pacjentowi i stomatologowi zależy na tym, by zabieg implantacji odbył się bezboleśnie.
5. Czy po implantacji od razu nakładana jest korona?
Implant, bezpośrednio po zabiegu, osiąga pierwotną stabilizację. Aby mogło nastąpić nałożenie korony na implant, potrzeba kilku-kilkunastu tygodni na to, by rana po zabiegu zagoiła się. Z tego powodu nie praktykuje się nakładania korony na implant bezpośrednio po zabiegu.