6. Ubytki zębów
Osoby, które mają problem związany z ubytkami w uzębieniu, mogą zainteresować się zabiegiem implantacji. Funkcją implantów jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. Implanty stanowią podstawę dla koron, mających pełnić funkcję naturalnych zębów.
7. Jaki implant wybrać?
Rynek stomatologiczny oferuje szerokie grono marek zajmujących się projektowaniem i produkcją implantów. Warto jest zaznajomić się z renomą i opiniami na temat produktów poszczególnych marek – po to, być świadomym tego, jaki implant będzie nam służyć prawdopodobnie już do końca życia.
Stomatolog, jako ekspert w swojej dziedzinie, powinien podjąć ostateczną decyzję co do konkretnego modelu implantu, który zostanie wszczepiony. Za podjętą decyzją powinna stać analiza naszych uwarunkowań – twardości i gęstości kości, a także analiza potrzeb.
8. Co to są implanty hybrydowe?
Implanty hybrydowe są owocem wieloletnich badań w zakresie implantów i ich integracji z organizmem. Ich budowa wyróżnia się zastosowaniem dwóch typów powierzchni – szorstkiej i gładkiej – co gwarantuje dobrą stabilizację początkową, a także zapewnia zmniejszone odkładanie płytki bakteryjnej.
Jeśli gabinet stomatologiczny oferuje wszczepienie implantów hybrydowych – warto jest uwzględnić je przy ostatecznym wyborze implantów.
9. Czy każdy stomatolog może wszczepić implant?
Z prawnego punktu widzenia, każdy lekarz dentysta może wykonać zabieg implantacji. Ważne jest to, aby dany lekarz posiadał dedykowane przeszkolenie z zakresu implantologii. Posiadanie wiedzy i doświadczenia to warunek konieczny, aby stomatolog był w stanie odpowiednio zadbać o pacjenta zarówno przed zabiegiem implantacji, w trakcie, jak i po.
Wiedza w zakresie implantologii powinna być poparta stosownymi certyfikatami w tym zakresie. Nim zdecydujesz się na zabieg implantacji, warto jest zweryfikować kompetencje stomatologa.
10. Czy o implanty zębów trzeba dbać?
Implant nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest to równoznaczne z tym, że na co dzień nie jest konieczne, by dbać o implanty bardziej, niż o naturalne zęby. Nie jest to natomiast równoznaczne z tym, że posiadanie implantów nie zobowiązuje pacjenta do jakiegokolwiek dbania o higienę jamy ustnej.
Aby cieszyć się implantami możliwie długo, warto jest zadbać o odpowiednią profilaktykę jamy ustnej. Regularne mycie zębów (najlepiej minimum dwa razy dziennie), nitkowanie ich lub używanie irygatora, cykliczne przeglądy zębów u stomatologa, używanie płynów do płukania – implanty nie mają większych oczekiwań od naturalnych zębów.