Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jedną z najskuteczniejszych form endodoncji. Odpowiednio przeprowadzone leczenie kanałowe pod mikroskopem jest w stanie sprawić, że przeprowadzenie tzw. re-endo nie będzie konieczne.
W internecie można spotkać się z opiniami, leczenie kanałowe pod mikroskopem powinno być przeprowadzane zamiast tradycyjnego leczenia endodontycznego. Dowiedz się, czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem i kiedy należy się na nie zdecydować.
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest efektem rozwoju działu stomatologii zwanego endodoncją. Za jego sprawą stomatolog jest w stanie uzyskać szerszy, dokładniejszy obraz, zapewniający większą precyzję.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem wymaga zastosowania nowoczesnego mikroskopu operacyjnego. Jego zastosowanie pozwala na znalezienie większej ilości kanałów; z racji ich rozmiaru, nie są one mocno widoczne, a one także mogą wymagać oczyszczenia. To sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem staje się zasadne – dokładnie oczyszczenie kanałów zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.
Wskazania do leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu
Z racji tego, iż leczenie kanałowe pod mikroskopem oferuje większą precyzję, można zastosować je w większej ilości przypadków. Przede wszystkim, leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo lepsze od tradycyjnego w przypadku, gdy rozwój korzeni pacjenta nie został jeszcze zakończony.
Złamania narzędzi podczas wykonywania zabiegów to kolejny przykład na to, że leczenie kanałowe pod mikroskopem ma sens. Leczenie kanałowe wykonane z użyciem mikroskopu jest w stanie sprawić, że wszelkie ciała obce zostaną usunięte – mikroskop jest w stanie wykryć nawet niewielkie, zbędne rzeczy.
Zęby często ulegają różnym urazom – w takim przypadku użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym jest również bardzo przydatne. Ten rodzaj leczenia przydaje się także tym pacjentom, którzy zmagają się z resorpcja korzeni.
Najważniejszym zastosowaniem leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu jest oczyszczenie kanałów, które nie są standardowe – niektóre kanały ciężko jest znaleźć, mogą być bardzo wąskie, skrzywione – wtedy mikroskop jest w stanie dać stomatologowi lepszy obraz, co przekłada się na wykonanie dokładniejszego zabiegu.
Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu – korzyści
Wykonanie tego rodzaju leczenia endodontycznego jest przede wszystkim krótsze od tradycyjnego leczenia kanałowego. Pacjent, który decyduje się na leczenie endodontyczne, nazywane również kanałowym, z użyciem mikroskopu, może liczyć na dokładniejsze oczyszczenie i dalsze wypełnienie kanałów zęba. Przekłada się to na znaczące obniżenie szansy na pojawienie się reinfekcji.
Ogólną zaletą leczenia kanałowego jest uzyskanie możliwości utrzymania zęba w jamie ustnej. Co prawda, ząb może wymagać wówczas rekonstrukcji protetycznej, jednak mimo wszystko uniknięcie konieczności jego usunięcia jest dla pacjentów sporym udogodnieniem. Warto jest rozważyć je, zamiast podejmować decyzję o usunięciu zęba.