Bóle w obrębie szczęki czy żuchwy mają różne powody. Czasami mogłoby się wydawać, że przy otwieraniu ust „czegoś” nam brakuje, bądź czujemy paraliżujący ból przy szerszym otwieraniu ust. Jeżeli więc męczy was szczękościsk, wspomniane dolegliwości bólowe, czy też zmagacie się ze stanami zapalnymi zębów — prawdopodobnie męczy was ząb zatrzymany. Czym objawia się ząb zatrzymany? Jak szukać jego objawów? Czy ząb zatrzymany można w łatwy sposób usunąć? Sprawdźmy to!
Czym jest ząb zatrzymany?
Ząb zatrzymany to ząb, który nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła, bądź też zrobił to, ale tylko w pewnej części. Zdziwilibyście się, lecz to zjawisko czy też sytuacja są całkiem popularne, a wśród czynników leżących u jego powstawaniu wyróżnić możemy dla przykładu:
- kwestie na tle genetycznym
- nieprawidłowe ustawienie zębów
- zbyt mała przestrzeń w łuku zębowym, uniemożliwiającego wyrżnięcie się zęba
- zbyt wczesne lub zbyt późne wypadnięcie zębów mlecznych
Jak więc widzicie przyczyny sytuacji, w której pojawiają się zęby zatrzymane, są zróżnicowane. Najczęstsze zęby zatrzymane to tak zwane trzecie zęby trzonowe, czyli po prostu ósemki. Nie ma w tym nic dziwnego — często nie mają one miejsca na poprawne rośnięcie, przez co zdecydowanie utrudniają one życie pacjenta.
Objawy zęba zatrzymanego
Wbrew pozorom, ząb zatrzymany daje bardzo dużą ilość objawów, mogących dać nam odpowiednie sygnały. Niestety, ich wychwycenie jest stosunkowo trudne, gdyż są one niełatwe do zauważenia. Co ważniejsze dla zdrowia pacjenta — mają one bardzo duży wpływ na nie, stąd też nie warto dopuścić do tego, że ząb zatrzymany zostanie przez długi czas w jamie ustnej. Prócz dość oczywistej sytuacji jak brak zęba w danym miejscu, to warto zwrócić uwagę na to, że mamy do czynienia z czymś takim, jak ząb zatrzymany, gdy między innymi:
- w obrębie dziąsła dochodzi do powstania zapalenia dziąsła
- u pacjenta stwierdzono wady zgryzu
- nacisk na nerw w żuchwie prowadzi do chronicznego bólu
- występuje ból przy szerokim otwieraniu zębów
- pacjent zmaga się ze szczękościskiem
- w miejscu braku zębowego dochodzi do infekcji
- usunięcie zęba zatrzymanego
Usunięcie zęba zatrzymanego jest znacznie trudniejsze niż klasyczna ekstrakcja, z uwagi na to, że dostęp do nich jest utrudniony. Zwykle usunięcie zęba zatrzymanego rozpoczyna się od rozcięcia tkanki miękkiej (dziąsła), tak aby ułatwić stomatologowi dostęp do kości. Kość jest usunięta przy pomocy wiertła, które w końcu odsłania ząb zatrzymany. Następnie stomatolog przechodzi do tzw. Dłutowania, czyli usunięcia zęba przy pomocy specjalnych dźwigni. Wymaga to niemałej finezji i czasami precyzji, aby nie uszkodzić pozostałych elementów uzębienia. Jeżeli ząb zatrzymany zostanie usunięty, można przejść do zszycia rany po operacji. Aby pacjentom było znacznie łatwiej w momencie rekonwalescencji, lekarz przepisze wtedy określone dawki leków przeciwbólowych (ich siła zależeć będzie od stopnia bólu pacjenta), oraz często zaleci skorzystanie z antybiotyki. Dzięki temu zminimalizujemy szansę na wystąpienie infekcji.