Torbiel-na-dziasle-jak-leczyc

Torbiel na dziąśle – jak leczyć?

Nasze zęby narażone są na wiele rożnych chorób, jedne dają objawy, większość jednak przebiega bezobjawowo. To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa. Jedną z chorób, która rozwija się długo i podstępnie jest torbiel zębopochodna.

Torbiel na dziąśle – przyczyny

Torbiele to pęcherzyki (jamy) wypełnione płynem lub znacznie rzadziej gazem. Rozwijają się na tkance kostnej lub na tkance miękkiej. Najczęściej występują trzy rodzaje torbieli:

  • korzeniowa,
  • zawiązkowa,
  • dziąsłowa.

Torbiel korzeniowa stanowi ok. 60% wszystkich torbieli występujących w obrębie jamy ustnej. Najczęściej powstaje w wyniku źle wykonanego leczenia kanałowego, martwicy miazgi lub pozostawionego korzenia zgorzelinowego. Po upływie czasu wokół korzeni tworzy się torbiel, a potem stan zapalny.

Torbiel zawiązkowa najczęściej związana jest z etapami rozwoju zęba. Rzadko dotyczy dzieci, ale bardzo często powstaje podczas rozwoju ósemek (zębów „mądrości”) u dorosłych.

Torbiel dziąsłowa białe lub biało-żółte grudki pojawiające się na bezzębnych dziąsłach niemowląt. Nie wymagają specjalistycznego leczenia i samoistnie ustępują przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Torbiel na dziąśle – objawy

Tylko torbiel dziąsłowa daje objawy w postaci małych grudek na dziąsłach. Pozostałe torbiele nie dają przez dłuższy czas żadnych objawów, co znacznie utrudnia ich usunięcie. Najczęściej istnienie torbieli zostaje wykryte przez dentystę podczas wykonywania zdjęcia RTG do innego leczenia stomatologicznego.

Choć torbiele nie dają wyraźnie swoistych objawów, to warto zwrócić uwagę na:

  • ból zęba lub dziąsła podczas gryzienia pokarmów,
  • opuchliznę dziąsła,
  • pęcherzyki na dziąśle,
  • uczucie ciężkości zęba.

Oczywiście objawy te nie muszą świadczyć o obecności torbieli zębopochodnej, ale na pewno świadczą o rozwoju jakiegoś stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej. Z tego powodu warto udać się na konsultację do gabinetu stomatologicznego. Im leczenie zostanie wcześniej podjęte, tym będzie krótsze, a jego koszt mniejszy.

Usuwanie torbieli z zęba

Tylko niewielkie torbiele zębopochodne można usunąć leczeniem endodontycznym. Konieczne jest do tego leczenie kanałowe, podczas którego dentysta dokładnie oczyszcza jamę torbieli i wypełnia ją.

Niestety w przypadku większych torbieli lub usytuowanych głęboko przy korzeniu lub kości szczękowej, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Podczas niego lekarz usuwa torbiel wraz z częścią kanału. Zabieg przeprowadzany jest w celu zlikwidowania stanu zapalnego i równocześnie uratowania korony zęba. Nie zawsze jest to jednak możliwe, przy bardzo zaawansowanej torbieli i stanie zapalnym, lekarz zmuszony jest usunąć cały ząb i dokładnie wyczyścić zębodół. Dopiero po całkowitym zagojeniu się rany, można wstawić koronę lub wszczepić implant.

W każdym przypadku usuwanie torbieli jest zabiegiem nieprzyjemnym, dlatego higiena jamy ustnej powinna być staranna i regularna. Zdrowe zęby zapewnią także wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, wystarczy raz na pół roku. Podczas wizyty stomatolog ma możliwość wykrycia wszelkich zmian na bardzo wczesnym etapie.