Czy wstawienie implantu boli?

Implant stomatologiczny to szansa dla osób, które borykają się z częściowym lub całkowitym bezzębiem. Skorzystanie z implantacji pozwoli pacjentowi powrócić do spożywania ulubionych posiłków, a także uchroni od konsekwencji zdrowotnych – na przykład od przesunięcia pozostałych zębów.

Niektórzy pacjenci, nawet ze świadomością korzyści płynących z takiego zabiegu, rezygnują z tej formy korekty uzębienia. Strach przed bólem dominuje nad chęcią poprawy jakości swojego życia. Czy strach przed bólem przy zabiegu implantacji jest uzasadniony?

Czy zabieg wstawienia implantu boli?

Implant jest czymś, czego pacjent nie powinien się bać. Każdy implant został zaprojektowany w ten sposób, by proces wszczepienia odbył możliwie komfortowo.

Wszczepienie implantu jest bezbolesne – wszystko za sprawą miejscowego znieczulenia, które całkowicie neutralizuje bodźce odczuwane podczas zabiegu. Implant jest wszczepiany dopiero po zaaplikowaniu odpowiedniej ilości środka znieczulającego. Pacjent nie powinien odczuwać bólu.

Stomatolog musi zadbać o to, by implant został umieszczony w odpowiednim miejscu. Można wywnioskować, że z tego powodu brak bólu pacjenta jest dla stomatologa co najmniej równie ważny, co dla samego pacjenta. Komfort pacjenta przy tego typu zabiegach jest najważniejszy.

Po zabiegu znieczulenie przestanie działać – wtedy może pojawić się miejscowy ból, który łatwo zredukować z użyciem zimnych kompresów. Przez pierwsze kilka dni istnieje ryzyko powstania powikłań pozabiegowych – krwawienia, obrzęku twarzy, gorączki. Konieczne jest, by każdy z tych przypadków konsultować ze stomatologiem.

Aby ból po zabiegu był możliwie niewielki, warto stosować się do pozabiegowych zaleceń stomatologa. Wskazówki od stomatologa mogą zaważyć na pomyślności tego, jak implant się przyjmie. Warto pamiętać, że implant docelowo ma służyć do końca życia.

Ile trwa zabieg?

Konieczne jest, aby implant został poprawnie zamontowany. Tylko wtedy będzie spełniać swoją funkcję i cieszyć wzrok. Zabieg implantacji nie wymaga dużego nakładu czasu. Na jeden implant stomatolog musi poświęcić około dwudziestu minut – tyle też zajmuje jego wszczepienie. Odpowiednio zaaplikowane znieczulenie to gwarancja, że pacjent nie będzie czuć bólu przez cały okres trwania zabiegu.

Warto pamiętać o tym, że umieszczenie korony nie może odbyć się bezpośrednio po zabiegu – dotyczy to większości implantów. Sam zabieg jest bardzo krótki, natomiast proces gojenia potrafi przeciągnąć się do kilkunastu tygodni. W tym czasie obowiązkowe jest bycie w stałym kontakcie ze stomatologiem, który będzie kontrolować ten proces.