Otwierasz oczy. Nie możesz spać. Powód? W tym samym pokoju, tuż obok Ciebie bliska osoba wydaje dziwne, niepokojące dźwięki. Nie śpiewa i nie mówi przez sen. Nie drapie paznokciami. Ona po prostu głośno zgrzyta zębami. Skąd taka charakterystyczna przypadłość zwana profesjonalnie bruksizmem? Czy można ją wyleczyć również domowymi sposobami? Co pomaga na bruksizm? Sprawdźmy.
Czym jest bruksizm?
Zanim podpowiemy, co pomaga na bruksizm, najpierw kilka ważnych słów na jego temat. Wydaje się, że jest to tylko problem natury stomatologicznej. Tymczasem udowodniono, że zgrzytanie zębami to wyraźny objaw choroby psychosomatycznej. Polega oczywiście na nieświadomym zaciskaniu szczęki w trakcie snu. Co ciekawe, aż kilkanaście procent Europejczyków boryka się z takim schorzeniem.
Bruksizm – jak rozpoznać?
Powody bruksizmu mogą być różne. Przez wiele lat uważano, że głównym czynnikiem odpowiadającym za ten problem były wady zgryzu albo źle dopasowane protezy. Ale wraz z kolejnymi latami bruksizm pojawiał się u coraz większej liczby osób ze zdrowym uzębieniem. Przyczyny? Nadmierny stres, zaburzenia emocjonalne oraz przyjmowanie leków psychotropowych.
Czy można rozpoznać bruksizm bez wizyty u specjalisty? Czasem tak, bo są pewne symptomy, które wskazują na występowanie owego wieloczynnikowego schorzenia. Należą do nich: częste i uporczywe bóle głowy, krwawienie zębów, ból w okolicach karku chwilę po przebudzeniu oraz napięcie stawów skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo, co już zobaczy sam stomatolog, pojawi się stan zapalny dziąseł, a powierzchnia szkliwa będzie starta.
Domowe sposoby na bruksizm
Warto jak najszybciej rozpocząć leczenie, bo inaczej bruksizm będzie trudny do pokonania. Jeśli więc osoba zgrzytająca zębami nie chce doprowadzić do szczękościsku czy nawracających bóli mięśni całej twarzy, powinna udać się do stomatologa oraz psychoterapeuty. Jednak czy poza zastosowaniem zalecanej szyny relaksacyjnej i odpowiedniej wkładki, można także innymi metodami zapobiec zgrzytaniu zębami? Co pomaga na bruksizm?
Przede wszystkim należy wykonywać ćwiczenia, dzięki którym da się rozluźnić mięśnie. Pomocne będzie zarówno samo „klaskanie” językiem (kontrolowanie położenia języka), jak i szczypanie policzków oraz silne wysuwanie żuchwy do przodu. W przypadku małych dzieci konieczna okaże się jednak terapia, ale możliwe jest również użycie specjalne pasty do zębów z nadwrażliwością. Niektórzy zdziwią się, że na bruksizm u najmłodszych pomoże także olejek eteryczny. Dzięki niemu sen dziecka będzie na tyle głęboki, że nie zacznie ono zgrzytać w środku nocy. Spokojnie. Nikt nie mówi, aby ów olejek nałożyć bezpośrednio na ząbki. Wystarczy w tym celu nakleić na piżamę naklejkę nasączoną taką mieszaniną.
Podsumowując, warto zapamiętać, że takie domowe sposoby pozwolę na chwilę ulgi, smaczny sen oraz przyniosą komfort innym domownikom pragnącym się wyspać. Co więcej, sprawią, że bruksizm nie rozwinie się tak bardzo, że pozostaną już tylko wizyty w gabinecie stomatologicznym, a nawet psychiatrycznym.