Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak długo trwa?

Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak długo trwa?

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane kanałowym, to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Konieczność leczenia powstaje w wyniku zaniedbań, przez które w kanale zęba powstają zapalenia powodujące promieniejący ból nerwów.

Kiedy się zdecydować na leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe to jedyna możliwość pozbycia się bólu, poza usunięciem całego zęba. Dlatego też warto się na takie leczenie zdecydować, bo w innym wypadku koniecznie będzie wstawianie drogich implantów po usunięciu zęba.

Jak przebiega leczenie endodontyczne? Na początku należy otworzyć ząb, żeby dostać się do jego kanału, gdzie znajduje się miazga zęba, która jest przyczyną ból. Dzieje się tak dlatego, że miazga jest tkanką miękką i jeśli zostanie zainfekowana, to musi zostać usunięta, inaczej obumiera. W procesie obumierania powstają bakterie beztlenowe, które powodują ogromny, promieniejący ból. Dlatego należy taki ząb otworzyć, dostać się do miazgi, usunąć ją, a całość uzupełnić specjalnym preparatem. Ostatnim etapem jest odbudowanie korony zęba.

Najniebezpieczniejsze są tak zwane zgorzele w obrębie miazgi zęba. Zgorzele to procesy gnicia zęba w okolicach miazgi. Takie procesy nie powodują żadnego bólu, aż do momentu, gdy ból zaczyna promieniować po całej szczęce. Powodem bólu są wytwarzane przez bakterie gazy, które nie mając ujścia i dają poczucie, jakby nasz ząb był rozsadzany od środka. Metodą uleczenia takiego zęba jest tak naprawdę samo otworzenie, ponieważ da to ujście gazom oraz zabije bakterie beztlenowe. Nie kończy to jednak urazu, ponieważ stan zapalny wróci, jak tylko ponownie zamkniemy zęba. W tym wypadku konieczne jest leczenie endodontyczne, a więc usunięcie zainfekowanej miazgi i odbudowanie zęba.

Przyczyny bólu po leczeniu kanałowym

Są dwie przyczyny bólu po takim zabiegu:

1. Niewłaściwe usunięcie zainfekowanej miazgi zęba, w efekcie czego po raz kolejny dochodzi do stanu zapalnego. W takim wypadku należy ponownie poddać się leczeniu endodontycznemu lub usunąć zęba wraz z jego miazgą. Zwykle wiąże się to z koniecznością wykonania zdjęcia RTG w celu oceny czy miazga została usunięta lub czy pojawił się inny ubytek.

2. Ból może pojawić się również przez tak zwane zapalenie przyzębia, a więc stan zapalny dziąsła. Taki ból występuje po zabiegu dość często, a może występować od 3 dni do nawet 2 tygodni po zabiegu. Jeśli ból doskwiera nam dłużej, to może być wymagane leczenie za pomocą antybiotyków w celu wyeliminowania stanu zapalnego.

Jak złagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?

Niestety nie ma tu złotej metody, a ból po leczeniu endodontycznym jest dość powszechny. Ból, w przypadku udanych zabiegów, powinien ustąpić po kilku dniach, najpóźniej do 3 dni. Zdarza się, że nasz ubytek był poważniejszy i wtedy ból może nam towarzyszyć nawet przez dwa tygodnie.

Złagodzić ból możemy za pomocą:

1. Ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Warto wspomagać się takimi lekami po leczeniu endodontycznym, bo powinny one w zupełności wystarczyć.

2. Preparaty miejscowo znieczulające okolice zęba, dające efekt ulgi od bólu już w kilka minut. Znieczulenie jest podobne do tego, którego doświadczamy w przypadku wizyty u stomatologa.

3. Antybiotyki. To ostatnia forma ochrony przed bólem, a jednocześnie najskuteczniejsza broń zwalczania bakterii. Przez skorzystaniem z antybiotyków należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.