Na temat zabiegu ekstrakcji (usuwania) zębów mądrości, czyli potocznie ósemek narosło wiele mitów. Wielu pacjentów obawia się, że zabieg jest bolesny i trwa długo w związku z czym nie decydują się na niego aż do momentu gdy jest niezbędny. Duża część z tych informacji wynika z pojedynczych przypadków lub szybko rozprzestrzeniających się w internecie negatywnych opisów.
Kiedy usuwać ósemki?
Jeśli zęby mądrości uległy uszkodzeniu lub pojawił się stan zapalny tkanek w ich okolicach, pacjent nie ma wyjścia i zęby muszą zostać usunięte. Doświadczony dentysta podczas wizyty kontrolnej, którą każdy powinien wykonywać co najmniej raz w roku, powinien zbadać stan zębów i poinformować (jeśli istnieje taka potrzeba) o możliwości prewencyjnej ekstrakcji ósemek. Zabieg ten może dotyczyć jednej, dwóch, trzech lub wszystkich zębów.
Jeśli układ szczęki powoduje, że czyszczenie zębów mądrości jest utrudnione, prawdopodobnie z czasem w ząb wda się próchnica (demineralizacja i rozpad tkanek zęba, który prowadzi do powstawania ubytków), która może przenieść się również na zęby sąsiednie. U wielu pacjentów zęby mądrości posiadają nieprawidłowy kierunek wyrzynania. Może to powodować ściskanie sąsiednich zębów, co również prowadzi do utrudnionego czyszczenia. Dodatkowo może to powodować bóle głowy lub utworzenie się wady zgryzu poprzez przesunięcie pozostałych zębów.
Jak wygląda zabieg usunięcia ósemek?
Przed wykonaniem zabiegu należy w większości przypadków wykonać zdjęcie panoramiczne RTG szczęki. Pozwoli ono dentyście ocenić położenie zębów, oraz dobrać optymalną metodę ekstrakcji. Zabieg usunięcia zębów mądrości przeprowadza się pod znieczuleniem miejscowym. Dzięki temu zminimalizowane jest odczuwanie bólu w czasie zabiegu często nawet to zera. Jedyne co pacjent odczuwa to nacisk spowodowany narzędziami. W zależności od ułożenia wybierana jest inna metoda usuwania zębów. Jeśli są one ułożone prawidłowo zabieg wykonuje się standardowo używając kleszczy i dźwigni. W przypadku gdy dentysta po ocenie zdjęcia przewiduje możliwość powikłań, wówczas zęby usuwa się chirurgicznie w ramach specjalistycznego zabiegu.
Postępowanie po usunięciu ósemek
Po usunięciu zęba dentysta podejmuje decyzję czy zaszyć ranę w zależności od jej wielkości. Jeśli zostaną założone szwy, należy zgłosić się na ich zdjęcie po około tygodniu. W ciągu pierwszych godzin po zabiegu nie jest wskazane spożywanie posiłków ze względu na niezasklepienie ran. Dodatkowo nie należy stosować używek w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu.
Powikłania po ekstrakcji zębów mądrości
Przez kilka dni mogą pojawić się dolegliwości bólowe zarówno szczęki jak i całej głowy. Warto prewencyjnie stosować leki przeciwbólowe. Jeśli zęby były usuwane w sposób chirurgiczny, lekarz prawdopodobnie przepisze pacjentowi antybiotyk.
Pojawienie się obrzęku, czy bólu okolic policzka jest normalne po zabiegu. Dentysta w trakcie zabiegu ingeruje w tkanki, lekki ból i opuchlizna są zjawiskami normalnymi. Jeśli jednak z czasem nie będzie on malał, a opuchlizna będzie ciągle się zwiększać należy natychmiast skontaktować się ze stomatologiem.