Co to znaczy aparat samoligaturujący?

Wady zgryzu są niestety coraz częstszym problemem stomatologicznym. Mniejsze lub większe problemu pojawiają się nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Nieleczone wady zgryzu mogą niestety prowadzić do bardzo poważnych powikłań, które wbrew pozorom obejmują nie tylko jamę ustną. Aby rozwiązać raz na zawsze problem z wadami zgryzu warto postawić na leczenie ortodontyczne. Jeszcze kilka lat temu skorzystać można było wyłącznie ze zwykłych aparatów metalowych. W dzisiejszych czasach jest zdecydowanie większe pole do manewru. Pacjenci coraz częściej stawiają na nowoczesne aparaty samoligaturujące, dzięki którym można znacząco skrócić czas leczenia. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo aparat samoligaturujący jak wygląda i jakie są jego największe atuty.

Co to znaczy aparat samoligaturujący?

Samoligaturujące aparaty są w dzisiejszych czasach najlepszą alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Ich znakiem charakterystycznym jest to, że nie wymagają one stosowania ligatur. Cały łuk przymocowany jest bezpośrednio do zamków za pomocą klapek, które znajdują się w zamku. Dzięki temu, że zrezygnowano z ligatur, to nie ma oczywiście problemów z ich wymianą. Olbrzymim atutem jest także to, że znacząco obniża się ilość wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Aparaty samoligaturujące zaprojektowane są w taki sposób, aby zminimalizować nieprzyjemne tarcie.

Jak długo nosi się aparat samoligaturujący?

W większości przypadkach leczenie ortodontyczne trwa od 1 do 2 lat. Mowa tutaj oczywiście o pacjentach nastoletnich. W nieco gorszej sytuacji są osoby dorosłe. W tym konkretnym przypadku czas leczenia może wydłużyć się nawet do 3 lat. Maksymalny czas leczenia w dużym stopniu uzależniony jest nie tylko od poziomu wady zgryzu danego pacjenta, ale również od wyboru skutecznej metody leczenia. Warto skorzystać z usług doświadczonego lekarza, który wytłumaczy swoim pacjentom nie tylko aparat samoligaturujący jak wygląda i jak działa. Dobry stomatolog podpowie również, który aparat wybrać, aby przyśpieszyć leczenie.

Aparat samoligaturujący jak wygląda podczas noszenia?

Osoby, które wybierają aparat na zęby bardzo często zwracają uwagę na walory estetyczne. Większość pacjentów dąży do tego, aby aparat ortodontyczny był nie widoczny podczas rozmowy i uśmiechania się. Na to aparat samoligaturujący jak wygląda duży wpływ ma oczywiście jego kształt. Zamki samoligaturujące cechują się niedużym rozmiarem i wyróżniają się charakterystycznym zaokrągleniem. Aparaty tego typu zdecydowanie mniej odstają od zębów. Wynika to oczywiście z tego, że mają znacznie bardziej płaski kształt. W dużej mierze to właśnie dzięki takiej budowie aparaty są mniej widoczne i bardziej komfortowe w noszeniu. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki nietypowej budowie nie ma również tak dużych problemów z czyszczeniem. Jeżeli chcemy, aby klapki na zębach były mniej widoczne, to warto poświęcić nieco czasu na wybranie odpowiedniego koloru.

Z czego w rzeczywistości zrobiony jest aparat samoligaturujący?

Na to aparat samoligaturujący jak wygląda duży wpływ ma również materiał. Aparaty składają się najczęściej z metalowych łuków i metalowych lub porcelanowych kosteczek. W ostatnim czasie coraz częściej spotkać można również kompozytowe i kryształowe kosteczki. Jeżeli chodzi o walory estetyczne, to najbardziej widoczne są oczywiście aparaty metalowe. Do koloru szkliwa najbardziej zbliżone są z kolei aparaty kryształowe i porcelanowe. Pamiętać należy także o tym, że aparat samoligaturujący prezentować będzie się okazale tylko wtedy, gdy będzie on systematycznie czyszczony. W dzisiejszych czasach coraz więcej szczoteczek elektronicznych posiada specjalne programy, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia aparatów ortodontycznych.

Po jakim czasie widać efekty noszenia aparatu ortodontycznego

Pierwsze efekty noszenia aparatu ortodontycznego można zauważyć bardzo szybko. Dobry obserwator nawet podczas pierwszej wizyty kontrolnej zauważy różnice w zgryzie. Poważniejsze zmiany widoczne będą dopiero po trzech miesiącach. Pamiętać należy jednak o tym, że przesuwanie się zębów to dość złożony proces biomechaniczny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że potrzeba nieco czasu, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Dlaczego warto?

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące mają bardzo wiele zalet, dlatego też coraz częściej pacjenci korzystają z ich olbrzymiego potencjału. Największymi zaletami jest oczywiście bardzo wysoki komfort noszenia i szybki czas leczenia. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą zmniejszyć ilość wizyt kontrolnych i zwracają szczególną uwagę na walory estetyczne. Jak wspomniano powyżej aparaty samoligaturujące są łatwe w utrzymaniu czystości, a co najważniejsze nie przeszkadzają tak bardzo w jedzeniu i myciu zębów. Jedyną wadą jest tak naprawdę dość wysoka cena, która dla wielu pacjentów jest barierą nie do przeskoczenia, dlatego też wybierają tradycyjne aparaty metalowe. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że wielu pacjentów uznaje aparaty samoligaturujące za mniej bolesne.

Może Ci się również spodoba