Zgrzytanie zębami podczas snu

Czy implant zęba może się nie przyjąć?

Coraz więcej osób decyduje się na zabieg implantacji. Implanty są dobrym sposobem na to, by zrekonstruować braki w uzębieniu. Istnieje niewielki odsetek pacjentów, u których implant nie przyjmuje się. Taka sytuacja może zdarzyć się niezależnie od poprawności wykonania zabiegu.

Ryzyko nieprzyjęcia implantu istnieje zawsze, natomiast, w zależności od uwarunkowań pacjenta, jest ono zróżnicowane. Poprawne wykonanie zabiegu implantacji i odpowiednia pielęgnacja zwiększają szansę na osiągnięcie celu, ale nie gwarantują go. Dowiedz się, jak często implant nie przyjmuje się i co zrobić w przypadku odrzucenia implantu zęba.

Skuteczna implantacja wykonywana przez doświadczonych implantologów – tylko na https://prodent.gda.pl/

Jak często występuje nieprzyjęcie implantu zębowego?

Źródła wskazują na odsetek nieprzyjęć implantów wahający się między 1,5% a 2%. To oznacza, że na każdy tysiąc pacjentów przypada od 15 do 20, u których implant zębowy nie przyjmuje się. Warto jest zdecydować się na współpracę z lekarzem dentystą, który specjalizuje się we wszczepianiu implantów, gdyż prawidłowe wykonanie zabiegu implantacji ma ogromny wpływ na przyjęcie implantu.

Wpływ na to, jak implant zachowa się po wszczepieniu, mają również nawyki danego pacjenta. Pacjenci, którzy, w okresie gojenia okolic implantu, palą papierosy, zmniejszają szansę na przyjęcie implantu. Dym papierosowy powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przez co proces gojenia rany po zabiegu implantacji przebiega mniej efektywnie.

Przed podejściem do zabiegu implantacji warto jest zwalczyć szkodliwe nawyki, które mogą zmniejszać szanse na powodzenie procesu przyjęcia implantu – na przykład bruksizm. Konieczna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej.

Co robić w przypadku odrzucenia implantu zęba?

Nieprzyjęcie implantu jest dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Znaczny ubytek masy kostnej w okolicach implantu oznacza, że proces osteointegracji implantu nie przebiega prawidłowo. Kolejnymi etapami, które oznaczają problemy z procesem integracji implantu z organizmem, są – objawy bólowe, stany zapalne, krwawienie – często powstałe w wyniku zakażenia.

W konsekwencji, implant nie jest w stanie osiągnąć pożądanej stabilności. Warto jest odbywać regularne konsultacje ze specjalistą, który wykonywał zabieg – po to, by móc jak najszybciej reagować na zbliżające się problemy.

Powyższe objawy nie są jeszcze równoznaczne z niepowodzeniem implantacji. Możliwe jest przeszczepienie tkanki kostnej w okolice implantu, co przekłada się na zwiększenie szansy przyjęcia implantu. Jeśli metoda okaże się nieskuteczna, konieczne będzie usunięcie implantu. Po wygojeniu rany możliwe jest ponowne podjęcie próby implantacji.