Nieprawidłowy zgryz u dziecka

Nieprawidłowy zgryz u dziecka

Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest uczenie dziecka właściwej higieny jamy ustnej. Procentuje to w późniejszym dorosłym już życiu i dobrym stanie uzębienia. Niestety pomimo dużych starań pewnych kłopotów z zębami nie da się uniknąć. Nieprawidłowy zgryz u dziecka stanowi naprawdę duży problem, z którym nie każdy rodzic wie, jak sobie poradzić. Co zatem powinno się o tym wiedzieć?

Nieprawidłowy zgryz – co to?

Podstawą jest oczywiście zrozumienie, czym jest nieprawidłowy zgryz u dziecka. O co dokładnie w tym wypadku może chodzić? Jest to po prostu nieodpowiednie ustawienie względem siebie zębów w linii zębowej. O wadzie mowa w sytuacji, gdy między zębami są niewielkie szczeliny, czyli tzw. diastema, lecz także wtedy, gdy powstało ich patologiczne przekrzywienie. Choć wydać się może, że taka wada to problem jedynie natury estetycznej, to jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Wada zgryzu u dzieci może być źródłem problemów z mówieniem, a także nadmiernego niszczenia zębów.

Rodzaje wad zgryzu u dzieci

Jak można się bez trudu domyślić, nieprawidłowy zgryz u dziecka może przyjmować wiele różnych rodzajów. Warto więc poznać najczęściej występujące typu, ponieważ wiedza ta pomoże szybko rozpoznać problem i zawczasu rozpocząć specjalistyczne leczenie.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów krzywego zgryzu jest przodozgryz. W tym wypadku dolny rząd zębów jest wysunięty do przodu. Równie często u dzieci występuje zgryz otwarty, czyli brak kontaktu między zębami górnymi i dolnymi. Wspomnieć jeszcze należy o zgryzie kryzowym, który objawia się zachodzeniem zębów dolnych na górne.

Bez względu jednak na to, z jakim rodzajem wady zgryzu ma się do czynienia, rodzice powinni się nią bardzo poważnie zainteresować i rozpocząć działania mające na celu usunięcie problemu i wyleczenie dziecka. W jaki sposób można to jednak osiągnąć?

Wada zgryzu u dzieci – leczenie

Występujący u dziecka nieprawidłowy zgryz może wyglądać bardzo nieestetycznie i budzi obawy u rodziców. Wiedzieć jednak trzeba, że nawet największa wada uzębienia może być obecnie naprawiona. Współczesna medycyna jest w stanie poradzić sobie z praktycznie każdym defektem w obrębie jamy ustnej.

Jaka jest zatem najczęściej stosowana forma leczenia wady zgryzu? Jak można się łatwo domyślić, najpowszechniej zakładany jest dzieciom po prostu aparat ortodontyczny. Jego specjalna konstrukcja oddziałuje precyzyjnie dobraną siłą na zęby, w efekcie czego dochodzi do ich stopniowego przesuwania się i ustawiania w prawidłowym miejscu. Wiedzieć jednak trzeba, że osiągnięcie pożądanego efektu może czasem zająć wiele lat, dlatego zalecane jest, aby aparat założyć dziecku możliwie jak najwcześniej. Często zaleca się wręcz, aby zakładać je dzieciom w wieku 8 lat.

Zdarzyć się jednak może i taka sytuacja, gdy aparat będzie niewystarczający. W takim wypadku podejmowana jest decyzja o interwencji chirurgicznej. Jest to oczywiście znacznie bardziej inwazyjne leczenie, lecz o wiele szybsze.