Odsłonięcie zęba zatrzymanego

Gdy pacjent cierpi na nawracające stany zapalne w jamie ustnej oraz odczuwa dyskomfort i bóle, może to znaczyć, że ma tzw. ząb zatrzymany w dziąśle. Zaburzenie to najczęściej dotyczy trzecich trzonowców, czyli ósemek. Sytuacja ta jest spowodowana nieprawidłowym wyrzynaniem się zęba. W takim przypadku w gabinecie stomatologicznym przeprowadza się chirurgiczny zabieg operacyjny. Polega on na odsłonięciu zatrzymanego zęba. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Co to znaczy ząb zatrzymany?

Zatrzymany ząb, to określenie oznaczające, że jest on ukryty pod dziąsłem lub też nie wyrósł w odpowiednim czasie. W takim przypadku chirurg szczękowy dokonuje chirurgicznego odsłonięcia poprzez nacięcie dziąsła i usunięcie tkanek blokujących ząb. Zabieg ten przeprowadza się zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Usunięcie kości i dziąsła wykonuje się, żeby ząb mógł się prawidłowo wyrznąć. Bardzo często nakleja się na niego zamek ortodontyczny w celu właściwego wyprowadzenia zatrzymanego zęba do łuku zębowego. Zaburzenie zatrzymania zęba najczęściej dotyczy trzecich zębów trzonowych, określanych też jako ósemki.

Jakie są objawy zęba zatrzymanego?

Ząb zatrzymany zazwyczaj przysparza pacjentom wielu problemów. Mogą wystąpić bóle w obrębie szczęki, a także obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, na których niekiedy pojawiają się żółte lub białe plamy. Nierzadko występuje również dyskomfort podczas otwierania ust. W celu oceny sytuacji i ustalenia aktualnej pozycji zęba można wykonać zdjęcie RTG. Niekiedy zdarza się, że na podstawie wszystkich danych i postawionej diagnozy, stomatolog podejmuje decyzję o usunięciu zęba zatrzymanego.

Zatrzymany ząb – przyczyny

Ząb zatrzymany, to taki który znajduje się w łuku zębowym, jednak wskutek pewnych zaburzeń nie wychodzi ponad powierzchnię dziąseł. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą wynikać z nieprawidłowego wzrostu zęba. Czynnikami takiego stanu rzeczy bywają przesunięcia innych zębów, a także niewystarczająca ilość miejsca w łuku zębowym. Niekiedy do nieprawidłowości dochodzi poprzez nadmierne skrzywienie zębów.

Usuwanie zęba zatrzymanego – kiedy jest konieczne?

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego wykonuje się, gdy ząb nie może samoistnie wyrznąć się na powierzchnię dziąsła. Wynika to z faktu zablokowania przez inny ząb lub z jego nieprawidłowego ułożenia. Ekstrakcja ma też na celu uniknięcie różnych groźnych powikłań, takich jak infekcje, zaburzenia zgryzu, czy też choroby dziąseł.
Po zabiegu chirurgicznego odsłonięcia zęba może nastąpić jego wyrwanie, gdy chirurg uzna, że wymaga tego dalsze leczenie stomatologiczne.

Ile trwa zabieg chirurgicznego odsłonięcia zęba zatrzymanego?

Zabieg, który wykonuje chirurg trwa między 30, a 60 minut. Dokładny czas zależy od rodzaju zaburzenia. Często po zakończeniu operacji lekarz przepisuje pacjentowi stosowanie antybiotyków lub innych leków zabezpieczających przed wystąpieniem infekcji. Stomatolog może zalecić też leczenie ortodontyczne, co ma utrzymać ząb w prawidłowej pozycji.

Zalecenia po zabiegu ekstrakcji zęba zatrzymanego

  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych i antybiotyku.
  • Stosowanie płukanek środkiem zwalczającym bakterie.
  • Spożywanie miękkich pokarmów.
  • Stosowanie szczoteczki do mycia zębów o miękkim włosiu.
  • Przy utracie części kości zaleca się stosowanie preparatów kościozastępczych.