Ile kosztuje górna proteza zębowa

Ile kosztuje górna proteza zębowa?

W wyniku wieku, chorób, czy też braku higieny i odpowiedniego dbania o własne zęby, często dochodzi do ich wypadania lub też konieczności mechanicznego ich usuwania. Nie tylko nie wygląda to wtedy estetycznie, lecz przede wszystkim znacznie utrudnia codzienne życie, oparte jakby nie patrzeć na zębach. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w takiej sytuacji stosowane są różnego rodzaju protezy zębowe, w tym te najpopularniejsze, czyli górne. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są protezy zębowe?

Jakie są protezy zębowe, które można zastosować u siebie? Ogólnie rzecz biorąc, dzielą się one na ruchome, oraz stałe. Wśród tych pierwszych wymienić można dodatkowo takie model, jak protezę szkieletową, bezklamrową oraz osiadającą.
Drugim rodzaje protez jak już wcześniej zostało wspomniane, są te montowane na stałe. Wśród nich wymienić trzeba korony, mosty protetyczne czy też implanty.

Górna proteza zębowa — charakterystyka

Czym natomiast jest górna proteza zębowa? Jest to oczywiście fragment protezy, który montowany jest na górnej linii zębów. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posiada ona dość duży rozmiar, a to za sprawą specjalnej nakładki na podniebienie, która służy do przyssania się do błony śluzowej w celu zapewnienia lepszej stabilności. Przyczynia się to do tego, że pacjenci znacznie szybciej przyzwyczajają się do takiego rozwiązania i częściej traktują protezę jako swoje własne zęby.

Zalety i wady górnej protezy zębowej

Jak zatem widać, górne protezy zębowe to naprawdę bardzo ciekawy wynalazek, który jest w stanie poprawić jakość życia wielkiej grupie ludzi. Warto się jednak na koniec zastanowić jeszcze nad tym, jakie są konkretnie zalety, lecz również wady jej stosowania.
Zdecydowanie najważniejszą zaletą w tym wypadku jest niska cena takiej protezy, która może wynieść najwyżej do tysiąca złotych. Drugą bardzo istotną zaletą jest fakt, że można taką protezę zdobyć bardzo szybko, choć często nawet po 3 wizytach u specjalisty.
Niestety tego typu proteza ma też wady, a mianowicie często doprowadza do utraty kości, jeśli jest użytkowana przez wiele lat. Co więcej, taki rodzaj protezy wykazuje się stosunkowo najgorszym utrzymywaniem się.

Górna proteza zębowa – cena

Nie od dziś wiadomo, że szeroko pojęta stomatologia i protetyka to bardzo kosztowne dziedziny dla pacjentów. Nie powinno więc dziwić nikogo, że rozmowa na temat górnej protezy zębowej rozpoczynana jest nie od ich rodzaju czy też od wad lub zalet, lecz w pierwszej kolejności od ich ceny. Jak więc przestawiają się ceny takich protez?
Jeśli chodzi o wycenę takiej protezy, to wszystko zależy tak naprawdę od dwóch czynników. Przede wszystkim tego, czy ma to być proteza częściowa, czy też całkowita, a także od najważniejszej rzeczy, czyli materiału, z którego jest ona wykonana. Jak to więc wygląda w szczegółach? Jeśli chodzi o częściową protezę na dwa zęby wykonaną z akrylu, to kosztować ona będzie około 400 złotych. Jeśli jednak interesuje kogoś proteza całkowita z tego materiału, to liczyć się trzeba z wydatkiem około 1000 złotych. Oczywiście na rynku znaleźć można inne materiały i rozwiązania, które jeszcze bardziej wywindują cenę.