Czy aparat retencyjny wyprostuje zęby?
Wady zgryzu potrafią być prawdziwym problemem. Dla niektórych najbardziej istotne są kwestie tego, jak zęby się prezentują. Inni zwracają większą uwagę na trudności związane z gryzieniem, a często nawet wymową. Bez względu na to, które czynniki są najbardziej dolegliwe, warto zainwestować w prostowanie zębów. Istotnym elementem leczenia u ortodonty jest noszenie aparatu retencyjnego.
Czym jest aparat retencyjny i jaka jest jego funkcja? Poniżej garść podpowiedzi dla osób zainteresowanych tym tematem.
Aparat retencyjny – do czego służy?
Leczenie ortodontyczne to niezwykle kosztowna sprawa. Dzieci mogą liczyć na refundację, natomiast w przypadku dorosłych koszty aparatu i wszystkich wizyt, podczas których odbywają się konsultacje z ortodontą ponosi się samodzielnie. Nie można liczyć na żadne ulgi finansowe. Po zakończeniu leczenia koniecznie trzeba zdecydować się na aparat retencyjny, który bywa nazywany również retainerem.
Jest to specjalne urządzenie, które nosi się po to, aby utrwalić efekty po zakończeniu leczenia ortodontycznego. To, że zęby wyprostowały się i zmieniły pozycję, niestety nie oznacza jeszcze trwałości tej zmiany. Jest bowiem tendencja do tego, aby wracały one na swoją wcześniejszą pozycję. Reasumując, nawet długie i kosztowne leczenie ortodontyczne, które zakończyło się sukcesem, może nie być trwałe.
Z aparatu powinien korzystać praktycznie każdy pacjent, który nosił aparat. Jest szczególnie zalecany dla osób dorosłych, u których wady zgryzu występowały przez wiele lat. Jeżeli ktoś zdecydował się na prostowanie zębów w późnej dorosłości, aparat retencyjny będzie musiał nosić dosyć długo.
Rodzaje aparatów retencyjnych
Najogólniej mówiąc, aparaty retencyjne dzielimy na stałe oraz zdejmowane. Aparaty stałe nosi się zatem przez cały dzień, natomiast aparaty zdejmowane to takie, która zakłada się na noc. W tym przypadku nie należy zapominać o noszeniu aparatu retencyjnego, najlepiej ustawić sobie przypomnienie w telefonie i robić to w określonych godzinach.
Na który aparat się zdecydować? Wszystko zależy zarówno od diagnozy, którą postawi ortodonta, jak też od preferencji pacjenta. Całodniowe aparaty retencyjne są bardzo dyskretne, dlatego też często faktycznie zupełnie niewidoczne.
Można nosić tak zwane szyny retencyjne, których naprawdę nie widać. Dlatego też po zakończeniu leczenia ortodontycznego uśmiech wcale nie musi być już ozdobiony przez tak zwane druty.
Czyszczenie aparatu retencyjnego
Pacjenci, którzy przez dłuższy czas leczyli się ortodontycznie, z reguły wypracowali już pewne nawyki higieniczne. Rzeczywiście, w przypadku kontynuowania leczenia i noszenia aparatu retencyjnego, wzmożona higiena również będzie potrzebna.
Czyszczenie aparatu wyjmowanego jest proste i nie sprawia żadnych trudności. Odrobinę więcej uwagi należy przyłożyć do higieny jamy ustnej w przypadku aparatu stałego. Należy podtrzymać podobne nawyki, które towarzyszyły podczas noszenia aparatu ortodontycznego.