Który etap leczenia kanałowego boli najbardziej?

Który etap leczenia kanałowego boli najbardziej?

Bardzo wiele osób obawia się wizyty u dentysty, jednak gdy pojawia się silny ból zęba lub dodatkowo stan zapalny dziąsła, decydują się zgłosić do stomatologa. Warto pamiętać, że nowoczesne metody leczenia w niczym nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat i nawet najbardziej skomplikowane leczenie stomatologiczne może odbyć się bez bólu. W szczególności wokół tak zwanego leczenia kanałowego narodziło się wiele mitów i wielu pacjentów nie chce się na nie decydować właśnie z obawy o dużą bolesność takiego zabiegu. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie endodontyczne, czyli tak zwane leczenie kanałowe zęba to często ostateczność. Gdy zaniedbania w naszej jamie ustnej są bardzo duże, często nie ma możliwości „odratowania” naszego uzębienia. Aby nie cierpieć oraz usunąć stan zapalny z naszej jamy ustnej, a jednocześnie nie utracić zęba, możemy zdecydować się właśnie na leczenie kanałowe. Podczas takiego leczenia w ciągu kilku wizyt usuwany jest kanał zęba, co powoduje, że ząb staje się martwy. Kanał wypełnia się specjalnym wypełnieniem, a sam ząb może nam służyć tak samo, jak do tej pory, jednak nie będziemy odczuwać już żadnego bólu z nim związanego, ani też żadnych innych bodźców. Bardzo wiele osób obawia się, że leczenie endodontyczne bardzo boli. Oczywiście jest to duża ingerencja w nasze uzębienie i zazwyczaj boli najbardziej usuwanie korzenia. Jednakże ten zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem i obecna medycyna pozwala nam przeżyć ten zabieg bez bólu.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe nie jest wykonywane tylko i wyłącznie na jednej wizycie. W przypadku tego typu leczenia należy usunąć nerw oraz zalać pusty kanał zębowy. Pierwszy etap to zatrucie miazgi zęba i założenie opatrunku, kolejno należy przygotować kanał do wypełnienia i zastąpić tkankę zębową specjalnym materiałem. W następnym etapie odbudowywana jest korona zęba, aby całość prezentowała się bardzo dobrze i ząb posłużył nam jeszcze długo.

Leczenie endodontyczne – ból po zabiegu

Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie endodontyczne nigdy nie będzie takie samo. Może zdarzyć się, że poszczególni pacjenci będą mieć mniej lub bardziej rozległe zmiany i tym samym ból może być o różnorodnym stopniu nasilenia. Bardzo często gdy dochodzi do pojawienia się ropy przy dziąśle lub też torbieli, leczenie może być bardzo bolesne. Należy wiedzieć również, że w przypadku pojawienia się torbieli pod korzeniami zęba, taki zabieg jest także przeprowadzany i tego typu leczenie może być najbardziej bolesne.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Zdecydowanie koszt leczenia kanałowego zęba jest uzależniony w dużej mierze od ilości użytego materiału. Jest to znaczące, ponieważ znacznie mniej materiału zużyjemy do wypełnienia kanałów siekaczy, a z kolei zęby szóstka czy siódemka mają więcej kanałów i do ich wyleczenia potrzebne będzie więcej materiału. Przeciętna cena u dobrego stomatologa wraz z nowoczesnym znieczuleniem to koszt około 400 – 500 złotych.