Jak dbać o implanty zębowe

Implanty zębowe to inwestycja na lata. Ten zabieg cieszy się dużym uznaniem u osób, które z niego skorzystały. Tytanowe implanty są bardzo wytrzymałe, jednak należy pamiętać, że nie są bezobsługowe – trzeba pamiętać o tym, by darzyć je odpowiednią opieką.

Tylko odpowiednia profilaktyka jamy ustnej pozwoli na to, by zastosowane implanty dawały nam radość każdego dnia. Jak dbać o higienę i jakie są konsekwencje jej braku?

Jak dbać o higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantu zęba?

Część pacjentów jest przekonana, że implanty stomatologiczne nie wymagają tak dużej uwagi, jak naturalne zęby. Za takim przekonaniem stoi szereg zalet, które wynikają z ich specyfiki – implantów nie obejmuje problem demineralizacji szkliwa czy próchnicy. Niestety, o implanty trzeba dbać równie dobrze, co o naturalne zęby, a nawet nieco bardziej!

Dbanie o implanty należy rozpocząć już od momentu, w którym zostały wszczepione. Bezpośrednio po zabiegu nie można spożywać jakichkolwiek płynów lub posiłków. Niedopuszczalne jest również palenie papierosów pierwsze kilka dni po zabiegu. Pierwsze dni po implantacji są szczególnie ważne – zależy od nich tempo gojenia ran.

Proces gojenia nie zaburza komfortu higieny jamy ustnej. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na to, by nie dopuścić do podrażnienia tkanek w okolicach wszczepionego implantu. Nie powinno się również rezygnować z nitkowania zębów, natomiast obszar wokół implantu warto pielęgnować irygatorem.

Pomyślnie przebyty proces gojenia umożliwia powrót do regularnej, poprawnej rutyny higieny zębów. Co najmniej dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia – a najlepiej po każdym posiłku; stosowanie nici oraz irygatora, płukanie zębów dedykowanym płynem, to mus, który pozwoli cieszyć się „trzecimi zębami” przez długie lata.

Renomowane firmy oferują produkty dedykowane osobom posiadającym implanty – warto włączyć je do regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Warto jest być w regularnym kontakcie ze stomatologiem.

Konsekwencje braku higieny

Stan zapalny tkanek, które znajdują się wokół implantu, może prowadzić do obniżenia linii dziąseł, która prowadzi do zwiększenia widoczności implantu. Przekłada się to na obniżenie walorów estetycznych całego efektu.

Nieprawidłowa profilaktyka, a także brak higieny, może prowadzić także do utraty całego wszczepu. Zważając na koszt zabiegu, dużo bardziej opłaca się odbywać regularne kontrole u stomatologa, a także zainwestować w produkty umożliwiające prawidłową higienę jamy ustnej.