Słabe oraz kruszące się zęby to problemy, z którymi do gabinetów stomatologicznych zgłasza się coraz więcej pacjentów. Wielu z nich zastanawia się nad tym, czemu zęby się kruszą i w jaki sposób można przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku.
Brak fluoru i wapnia
Jak wspomniano powyżej, w gabinetach dentystycznych dość często padają pytania dotyczące tego, czemu zęby się kruszą. Pacjenci powinni wiedzieć o tym, że przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różnorodne i nigdy nie powinny być ignorowane. Mogą one bowiem nie tylko pogarszać estetykę uśmiechu pacjentów, ale również powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Niepokojące objawy powinny być zatem zawsze zgłaszane specjaliście, który właściwie zdiagnozuje problem oraz zaproponuje jego skuteczne rozwiązanie.
Przyczyną nadmiernego kruszenia się zębów może być między innymi niedobór fluoru i wapnia w organizmie. Wymienione pierwiastki pełnią funkcje budulcowe kości i zębów oraz sprawiają, że szkliwo może pełnić rolę ochronną przed negatywnym wpływem bakterii oraz kwasów. W związku z powyższym, w codziennej diecie powinny znajdować się produkty bogate w fluor i wapń. Dobrze przygotowany jadłospis musi obejmować mleko, nabiał, ryby, jaja, mięso oraz produkty pochodzące z pełnego przemiału. Poza tym, warto spożywać algi oraz herbatę. Warto pamiętać również o tym, że dobrze przyswajalnym źródłem fluoru jest wieprzowina. Elementem profilaktyki zdrowia zębów jest także stosowanie dobrej jakości pasty z fluorem. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia technika szczotkowania oraz wybór godnych polecenia produktów do czyszczenia jamy ustnej, w tym szczoteczki, nici oraz płynów dentystycznych.
Palenie tytoniu
Palenie tytoniu pociąga za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Palacze dość często zastanawiają się nad tym, czemu zęby się kruszą. Otóż, palenie wyrobów tytoniowych zwiększa podatność zębów na powstawanie trudnego do usunięcia kamienia nazębnego oraz powoduje silne przebarwienia zębów. Poza tym, szkodliwe związki zawarte w wyrobach tytoniowych w znacznym stopniu osłabiają szkliwo, które staje się podatne na uszkodzenia. W efekcie tego procesu dochodzi na naruszenia integralności szkliwa oraz kruszenia się zębów. Przebarwienia zębów w wielu wypadkach skłaniają pacjentów do poszukiwania metod mających na celu poprawę wyglądu ich uzębienia. Warto podkreślić, że źle przeprowadzony zabieg wybielania może również prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym nawet martwicy zębów. Stosowanie produktów wybielających cechujących się zbyt wysokim stężeniem związków aktywnych może przyczyniać się do tak zwanego odwapnienia tkanek martwych zębów, co prowadzi do wzrostu porowatości szkliwa oraz nadmiernej kruchości zębów. Nie bez znaczenia dla zdrowia zębów są również inne niepożądane nawyki, w tym choćby otwieranie butelek zębami czy obgryzanie skórek paznokci.
Warto pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu zębów podczas wykonywania sportów ekstremalnych. Podczas nich może bowiem dochodzić do kontuzji, które mają bardzo poważny wpływ na zdrowie, w tym wygląd zębów. Uszkodzenia uzębienia mogą być również konsekwencją wypadków komunikacyjnych. Nie można również zapominać o tym, że uszkodzenie szkliwa może być skutkiem spożywania bardzo twardych pokarmów, w tym choćby orzechów czy ziaren. Siła nacisku jest w tym przypadku bardzo duża i może prowadzić do uszkodzenia struktury szkliwa.
Próchnica
Czemu zęby się kruszą? Otóż, proces ten może zachodzić nie tylko na skutek niedoborów fluoru lub wapnia czy uszkodzeń mechanicznych, ale również w efekcie próchnicy. W wielu wypadkach jest ona mało widoczna w swoim początkowym stadium, ale może prowadzić do bardzo poważnych zmian, w tym pękania oraz kruszenia się zębów. Do znacznego uszkodzenia struktury zęba może dochodzić w jego wnętrzu, na przykład pod plombą, a tego rodzaju niekorzystna zmiana może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Brak leczenia w tym wypadku skutkuje powstawaniem pęknięć czy rozwojem stanów zapalnych w obrębie przyzębia lub o charakterze ogólnoustrojowym. Ważne są zatem regularne wizyty stomatologiczne, które umożliwiają wykrycie wszelkich niekorzystnych zmian na bardzo wczesnym ich etapie.
W przypadku bardziej zaawansowanych patologii dentysta może przeprowadzić ponowne wypełnienie uszkodzonego zęba kompozytem, wykonać leczenie kanałowe lub zaproponować odbudowę protetyczną uzębienia. Na zdrowie zębów wpływa nie tylko sama próchnica, ale również związana z nią dieta. Nadmierne spożywanie cukrów może bowiem prowadzić do rozwoju i nasilenia się niekorzystnych zmian. Poza tym, możliwa jest tak zwana kwasowa erozja szkliwa, która jest wynikiem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz spożywania nadmiernej ilości kwaśnych pokarmów, cytrusów, słodzonych napojów gazowanych oraz alkoholu. W efekcie tego rodzaju diety dochodzi do spadku pH w jamie ustnej oraz rozpuszczania hydroksyapatytów, czyli związków chemicznych tworzących szkliwo. W wyniku oddziaływania kwasów zawartych w pokarmach następuje wytrawienie zewnętrznej powierzchni zębów.
Konieczne jest zatem stosowanie środków wykazujących działanie neutralizujące oraz ograniczanie spożycia wymienionych powyżej składników diety. Nie bez znaczenia dla zdrowia jamy ustnej i kondycji szkliwa są również popularne schorzenia, w tym choroba okluzyjna oraz bruksizm. Tego rodzaju dolegliwości obejmują nieprawidłowy kontakt górnych i dolnych zębów, ich nadmierne ścieranie się oraz powstawanie schorzeń dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego. Niekorzystnym zmianom towarzyszą silne dolegliwości bólowe głowy, nadmierne napięcie mięśni twarzy, a także nadwrażliwość zębów oraz trzaski i przeskakiwanie żuchwy. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do odprysków szkliwa oraz tak zwanych ubytków klinowych. Podsumowując warto podkreślić, że odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czemu zęby się kruszą nie jest łatwa. Niekorzystne zmiany mogą mieć bowiem różnorodne przyczyny, które powodują niekorzystne konsekwencje, w tym pogorszenie wyglądu jamy ustnej oraz zmiany o charakterze ogólnoustrojowym.