Czego-nie jesc-po-usuwaniu-kamienia-nazebnego

Czego nie jeść po usuwaniu kamienia nazębnego?

Pełen proces usuwania kamienia nazębnego rozpoczyna się od skalingu, czyli usunięcia kamienia, a następnie możemy wykonać piaskowanie oraz fluoryzację. Po zabiegach usuwających kamień nie wolno jeść przez 2 godziny, a do 24 godzin zalecane jest stosowanie białej diety. Co ile usuwać kamień i czego nie jeść po usuwaniu kamienia nazębnego?

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego polega na usunięciu zmineralizowanego osadu z płytki nazębnej. W tym celu zwykle wykonuje się skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowego skalera. Zabieg nie jest bolesny, choć może być nieprzyjemny, szczególnie podczas czyszczenia kamienia bliżej szyjek zębów. Podczas zabiegu może się okazać, że skaling to za mało i powinniśmy zdecydować się na dodatkowe piaskowanie zębów. Piaskowanie polega na polerowaniu zębów mieszanką piasku, wody i powietrza. Zabieg jest dość nieprzyjemny, ale nie jest bolesny i pomaga usunąć przebarwienie wynikające np. z picia barwiących napojów. Finalnym etapem usuwania kamienia jest fluoryzacja zębów, która pomaga w ochronie przed tworzeniem się kamienia nazębnego, a więc zapobiega próchnicy.

Co ile powinno się usuwać kamień nazębny?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ nadrzędną rolę w tworzeniu się kamienia nazębnego odgrywa higiena jamy ustnej. Osad nazębny tworzy się z mieszanki śliny i resztek posiłków. W formie niezmineralizowanej jesteśmy w stanie usunąć osad płukaniem jamy ustnej oraz dokładnym szczotkowaniem zębów, jednak jeśli zdąży się zmineralizować, to nie jesteśmy w stanie go usunąć domowymi sposobami. Tak więc nadrzędną rolę w zapobieganiu tworzenia się kamienia nazębnego odgrywa codzienna higiena, a konkretnie nawyk mycia zębów po każdym, nawet niedużym posiłku.

Co do zasady, powinniśmy usuwać kamień nazębny co najmniej raz do roku, natomiast wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jeśli dany pacjent ma tendencje do zaniedbywania dokładnego szczotkowania i myje zęby np. tylko rano i wieczorem, to po jednym miesiącu może mieć tyle samo kamienia, co osoba myjąca zęby po każdym posiłku, w rok.

Poza skalingiem zalecane jest wykonanie piaskowania i fluoryzacji w celu zabezpieczenia przed próchnicą raz do roku. Koszt skalingu, piaskowania i fluoryzacji nie powinien przekroczyć 400 zł, choć wszystko zależy od regionu, czy ilości kamienia, a więc koniecznej do wykonania pracy.

Zalecenia po zabiegu usuwania kamienia

Po zabiegu usuwania kamienia nie powinniśmy jeść przez dwie godziny, a możemy jedynie pić wodę. Natomiast do 24 godzin po zabiegu, a nawet kilku dni po zabiegu, warto stosować białą dietę. Czego nie jeść po usuwaniu kamienia nazębnego?

Biała dieta oznacza unikanie jedzenia, które zawiera barwniki. Największym wrogiem diety tego typu są owoce, ponieważ zawierają barwiące soki, więc powinniśmy bezwzględnie unikać malin, jagód czy innych owoców tego typu. Należy również unikać czerwonego mięsa, tłuszczu, sosów i wszystkiego innego co zawiera silne barwniki. Biała dieta zakłada jedzenie jedynie jasnych barwników, a więc nabiału np. mleka czy jogurtów, mięsa np. indyka, kurczaka, ryb oraz węglowodanów w postaci ryżu czy białego pieczywa. Do 24 godzin po zabiegu usuwania kamienia zalecane jest zrezygnowanie z kawy, herbaty oraz innych barwiących napojów.