Wypełnienia Inlay są sposobem na to, by zrekonstruować ubytki w zębie. Wypełnienia Inlay są nazywane także wkładami koronowymi – z racji ich funkcji. Za wypełnieniami Inlay stoi szereg zalet, które sprawiają, że decyduje się na nie duża ilość pacjentów. Warto jest uwzględnić wypełnienia Inlay przy wyborze drogi do rekonstrukcji ubytków w zębie. Dowiedz się, czym są wypełnienia Inlay i kiedy nie można ich zastosować.
Czym są wypełnienia Inlay?
Wypełnienia Inlay poprawiają sferę estetyczną uzębienia – z ich pomocą można wypełnić ubytki w koronie zęba. Za ich sprawą istnieje możliwość uzyskania bardzo naturalnego efektu, mocno zbliżonego do naturalnego zęba. Wypełnienia Inlay mogą poszczycić się również wysokim poziomem trwałości. Warto jest rozważyć je jako zastępstwo dla częściowego braku zęba. Cena tego rodzaju wypełnień jest osiągalna dla większości pacjentów.
Ten rodzaj wypełnień stanowi w niektórych przypadkach alternatywę dla koron zębowych. Podobnie jak korony protetyczne, wypełnienia typu Inlay wykonuje się na przykład z porcelany – najbardziej zbliżonej wizualnie do zęba. Prócz tego, stosuje się materiały kompozytowe, stopy złota i nie tylko. Kwestia wyboru materiału, z którego zostaną wykonane wypełnienia, zależy tylko i wyłącznie od możliwości i potrzeb pacjenta wymagającego uzupełnienia.
Wypełnienia Inlay – plusy
Wypełnienia Inlay posiadają szereg zalet. Przede wszystkim, są to wypełnienia które są odporne na działanie barwiących produktów. Oznacza to, że spożywanie kawy, herbaty nie sprawi, że dojdzie do przebarwienia ich. Dodatkowo, Inlay są wypełnieniami wzmocnionymi na działanie różnego rodzaju czynników, mogących doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego.
Ten rodzaj wypełnień może poszczycić się długim terminem przydatności – jedno wypełnienie może posłużyć nawet przez 10 lat. W sferze wizualnej warto jest także uwzględnić wygląd tych wypełnień – za ich sprawą uzyskuje się niezwykle naturalny efekt, trudny do odróżnienia od naturalnych zębów.
Przeciwwskazania do wypełnień Inlay
Wypełnienia Inlay niestety nie mogą zostać wykonane w każdym przypadku. Tego rodzaju wypełnień nie stosuje się w przypadku sporych ubytków, zęby ze sporymi ubytkami nie będą stanowić dobrego podłoża dla wypełnień. Przeciwwskazaniem, które sprawi, że wypełnienia Inlay nie będą mogły zostać zastosowane, jest także rodzaj zębów. Siekacze i kły to zęby, w których nie stosuje się tego rodzaju wypełnień – w ich przypadku lepiej jest zdecydować się na inną formę uzupełnienia protetycznego.