W ostatnim czasie niezwykle popularne jest wybielanie zębów przy pomocy węgla aktywnego. Jest to domowa, ale skuteczna metoda znana od dłuższego czasu.
Węgiel aktywny na zęby – zastosowanie w stomatologii.
Sproszkowany węgiel aktywny na zęby jest mieszany z wodą i w ten sposób powstaje specjalna pasta. Wiele osób stosuje tę metodę, ponieważ jest łatwa w codziennym użyciu, a to tego bardzo tania. Ważne jest również to, że bazą jest naturalny składnik. Pojawiają się jednak pewne kontrowersje, ponieważ niektórzy twierdzą, że węgiel aktywny na zęby nie jest do końca bezpieczny i ma negatywny wpływ na szkliwo. Jest to substancja stworzona z atomów węgla ułożonych w sposób nieregularny. Struktura węgla aktywnego jest porowata, dzięki czemu współczynnik pola powierzchni do masy jest bardzo wysoki. Węgiel aktywny znajduje się także w filtrach wody w akwariach, maskach gazowych, a nawet w domowych uzdatniaczach wody. Węgiel aktywny na zęby ma pochłaniać osad pozostawiony przez czerwone wino, herbatę lub papierosy. Te czynniki mają duży wpływ na powstawanie nieestetycznych przebarwień. Należy jednak pamiętać, że węgiel aktywny na zęby nie poradzi sobie z kamieniem nazębnym. Nie może też zmienić koloru szkliwa, ponieważ nie przenika przez nie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że po spłukaniu węgiel aktywny na zęby nie pozostawia żadnych przebarwień, dlatego nie trzeba się o to martwić.
Czy węgiel aktywny jest bezpieczny dla zębów?
W niektórych aptekach lub drogeriach można znaleźć pasy do zębów z węglem aktywnym. Takie produkty lepiej jednak omijać szerokim łukiem, ponieważ większość z nich nie jest odpowiednio przebadana. Drugim minusem jest cena, ponieważ takie produkty są zazwyczaj bardzo drogie, a samodzielne przygotowanie pasty z węglem aktywnym nie wyniesie nas więcej niż kilkanaście złotych. Tak naprawdę w każdej aptece dostępny jest węgiel aktywny na zęby. Za jedno opakowanie trzeba zapłacić 4-5 zł, więc cena jest raczej przystępna. W sprzedaży jest dostępny głównie w postaci kapsułek oraz tabletek. Lepsze są kapsułki, ponieważ tabletki najpierw trzeba dokładnie rozgnieść, żeby wybielać nimi zęby. Jest to raczej mało komfortowe, a do tego bardzo czasochłonne. Kapsułki wystarczy jedynie otworzyć, żeby wysypać węgiel, który już jest sproszkowany. Do przygotowania pasty trzeba użyć sproszkowanego węgla aktywnego. Do węgla należy dodać niewielką ilość wody, czyli jedną małą łyżeczkę do herbaty. Niektórzy ludzie stosują zamiast wody olej kokosowy, który ma nie tylko właściwości odkażające, ale również antybakteryjne. Przygotowaną pastę trzeba przechowywać w pojemniku szczelnie zamkniętym. Chodzi o to, żeby do środka nie dostała się wilgoć. Węgiel aktywny można aplikować na dwa sposoby.
Czy węgiel aktywny skutecznie wybiela zęby?
Pierwsza metoda polega na stosowaniu węgla jako pasty do zębów. Należy jednak uważać, żeby zbyt mocno nie wcierać pasty, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem szkliwa przez drobinki węgla. Druga metoda polega na tym, że nakładamy węgiel aktywny i pozostawiamy go na zębach na parę minut. Później trzeba bardzo dokładnie wypłukać jamę ustną. Przez pierwsze trzy dni można stosować węgiel aktywny codziennie, ale później można się ograniczyć do stosowania go raz w tygodniu w celu utrzymania efektów. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że podzielone są opinie na temat skuteczności węgla aktywnego. Niektórzy ludzie uważają, że węgiel aktywny szkodzi, natomiast inni są zdania, że jest to niezwykle tani oraz skuteczny sposób na piękny uśmiech. Wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, żeby mieć idealnie białe zęby. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej i stosowanie właściwych preparatów. Stomatolodzy podchodzą z dużym dystansem do wybielania zębów przy użyciu węgla aktywnego. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa przez drobinki węgla. Należy pamiętać, że szkliwo nie ma zdolności regeneracyjnych, dlatego jedynym rozwiązaniem w przypadku jego uszkodzenia jest zabieg zakładania licówek.
Węgiel aktywny na zęby – cena
Taki zabieg jest niezwykle kosztowny, dlatego nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Nakładanie węgla bez szczotkowania jest znacznie bezpieczniejsze i nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka. Według stomatologów to jednak właściwości pochłaniające węgla aktywnego mogą być największym problemem. Węgiel aktywny może wchłaniać również inne substancje, które odpowiadają za zdrowie jamy ustnej i występują naturalnie. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu metody nakładania węgla. Zdolności absorpcyjne są największą zaletą węgla aktywnego. Na rynku praktycznie co chwilę pojawiają się nowe produkty zawierające węgiel aktywny. Dostępne są nici dentystyczne, gumy do żucia, pasty do zębów, naturalne proszki, a nawet paski wybielające. Warto dodać, że węgiel aktywny nie jest w stanie poprawić naturalnego koloru zębów. Jest to jednak składnik, który realnie może pomóc w rozjaśnieniu uśmiechu. Jego działanie jest jednak powierzchowne, ponieważ usuwa osady po herbacie, kawie, a także innych napojach oraz pokarmach. W internecie można znaleźć sporo artykułów na temat wybielania zębów przy pomocy węgla aktywnego.