Zastanawiasz się, jak odbudować szkliwo zębów? Odbudowanie szkliwa jest bardzo ważne w momencie, gdy dojdzie do jego erozji. Niestety, każdy z nas jest narażony na powstawanie różnych ubytków w szkliwie — co wynika ze stylu życia i nie tylko. W tym artykule określimy, jak odbudować szkliwo zębów, a także jak wzmocnić szkliwo — tak, aby problemy ze szkliwem nie doskwierały pacjentowi.
Jak wzmocnić szkliwo?
Przede wszystkim zastanówmy się, czym jest szkliwo. Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie, jednak mimo wszystko jest ono narażone na pewne czynniki degradujące. Do takich czynników można zaliczyć między innymi nieprawidłowa dieta, bogata w składniki stanowiące pokarm dla bakterii odpowiadających za niszczenie szkliwa, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także palenie papierosów i nie tylko.
Jak można rozpoznać, że doszło do utrat w szkliwie? Można to zauważyć przede wszystkim po zmianach w kolorze. W momencie, gdy szkliwo ma ubytki, na jego powierzchni pojawią się białe plamki, które niestety z czasem mogą przerodzić się w ubytki próchnicowe. Prócz tego, oprócz samego osłabienia szkliwa może dojść do pojawienia się nadwrażliwości zębów, która będzie bolesna na przykład w momencie, gdy pacjent będzie spożywać mocno zimne lub ciepłe produkty.
Niestety dla każdego z nas nie jest to pożądane zjawisko, a wręcz przeciwnie — koniecznie trzeba zapobiegać utracie szkliwa i jego niszczeniu, gdyż tak naprawdę nie ma opcji, iż zregeneruje się ono samoistnie. W tym artykule wyjaśnimy, jak odbudować szkliwo zębów a także jak można wzmocnić szkliwo zębów.
Przede wszystkim warto zacząć od zmiany pasty do zębów. Dobra pasta do zębów powinna być bogata w fluor, by na bieżąco dostarczać szkliwu jony fluoru. Do tego warto stosować płynu do płukania zębów, który bez wątpienia również będzie mieć w składzie fluor. Przy takiej higienie szansa na rozwój ubytków próchnicowych jest dużo niższa, niż miałoby to miejsce stosując złą pastę czy nie stosując płynu.
Prócz tego warto jest zastanowić się, jak odbudować szkliwo zębów z pomocą dentysty. Przede wszystkim w przypadku, gdy pojawią się ubytki w szkliwie, należy skontaktować się ze stomatologiem celem podjęcia zabiegu fluoryzacji. Fluoryzacja, nazywana także lakierowaniem, to zabieg, dzięki któremu udaje się dostarczyć szkliwu fluor w ogromnej ilości, dlatego wszelkie braki zostają zrekonstruowane.
W ten sposób wiesz już, jak można wzmocnić szkliwo zębów. Teraz warto zastanowić się, jak zapobiegać pojawianiu się ubytków w szkliwie. Przede wszystkim konieczne jest regularne dbanie o zęby — wówczas ryzyko tego, że bakterie zaczną atakować szkliwo, jest bardzo małe. Następnie należy pamiętać, iż zabieg fluoryzacji powinno się wykonywać cyklicznie — wraz z zabiegami higienizującymi, takimi jak skaling i piaskowanie.
Dodatkowo warto jest ograniczyć spożywanie pewnych produktów, które mają pośrednio bardzo zły wpływ na kondycję szkliwa. Do tych produktów należą między innymi słodycze.