Kamień nazębny jest przypadłością, która potrafi skutecznie obniżyć samoocenę. Warto wiedzieć, jak uniknąć jego powstawania, by móc cieszyć się ładnym i estetycznym uśmiechem.
Jak wygląda kamień nazębny? Po czym poznać, że mamy z nim problem?
Kamień nazębny jest wynikiem procesu mineralizacji osadu zwanego płytką nazębną. Mineralizacja tego osadu sprawia, że staje się on twardszy i trudny do usunięcia przy użyciu zwykłych metod higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie. Łatwo zatem rozpoznać, że mamy problem z kamieniem nazębnym, jeśli pomimo szczotkowania i zastosowania standardowych metod higieny zębów, nadal na wewnętrznej stronie zębów (a często również na stronie zewnętrznej), widoczny jest twardy, brunatny nalot. Dodatkowo charakterystycznym objawem kamienia jest również utrzymujący się nieświeży oddech.
Jak powstaje kamień nazębny
Kamień nazębny powstaje w wyniku działania na zęby połączenia pozostałości spożywanych pokarmów, łuszczących się komórek nabłonka, soli mineralnych, a także żyjących w jamie ustnej bakterii. Te elementy, połączone ze stale powstającą płytką nazębną doprowadzają do jej mineralizacji. Tak powstała mieszanina tworzy nalot, który osadza się zwłaszcza na wewnętrznej stronie zębów, przede wszystkich w przestrzeniach międzyzębowych. Postępujący rozwój kamienia nazębnego może też powodować jego występowanie na zewnętrznej stronie uzębienia.
Jak często usuwać kamień nazębny?
Ponieważ trudno zlikwidować kamień nazębny, stosując codzienne środki higieny jamy ustnej, usunięcie kamienia wymaga wizyty w gabinecie dentystycznym. W zależności od stopnia zajęcia zębów przez kamień, dentysta zastosuje piaskowanie lub skaling zębów. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu, które mają ogromny wpływ na tempo powstawania kamienia nazębnego, konieczne jest regularne powtarzanie zabiegu usunięcia kamienia, który na bieżąco będzie eliminował zmineralizowaną płytkę, zapobiegał rozwojowi tej dolegliwości i pomagał utrzymywać jamę ustną w dobrym stanie. Przyjmuje się, że zabieg powinno się wykonywać kilka razy w roku, zazwyczaj od 2 do 6 w zależności od tempa powstawania nalotu. Może się zdarzyć, że w przypadku bardzo powolnego narastania kamienia wystarczające będzie przeprowadzenie zabiegu nawet tylko jeden raz do roku. Warto weryfikować stan jamy ustnej podczas regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym – dzięki temu dentysta będzie miał bieżącą wiedzę o stanie naszych zębów i dziąseł i będzie mógł zareagować na rozwijające się problemy w odpowiednim momencie. Nie można zapominać, że odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej w domu pozwoli spowolnić, a często nawet uniknąć powstawania kamienia nazębnego. Z tego powodu warto pamiętać o regularnym, co najmniej dwukrotnym w ciągu dnia dokładnym szczotkowaniu zębów. Poza szczotkowaniem, bardzo ważne jest także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych, a także płukanie jamy ustnej przy użyciu płynu eliminującego rozwój płytki nazębnej. Pozwoli to nam cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.