Rekonstrukcja wysokości zgryzu
W wielu gabinetach stomatologicznych przeprowadzana jest rekonstrukcja wysokości zgryzu. Dzięki takiemu zabiegowi można przywrócić piękny oraz zdrowy uśmiech. Niestety wady zgryzu powodują u ludzi obniżoną samoocenę, a ponadto brak pewności siebie. Jest to dość powszechny problem. Dlatego w Polsce istnieje wiele renomowanych klinik stomatologicznych, w których przeprowadzana jest rekonstrukcja wysokości zgryzu. Jest to specjalistyczne leczenie ortodontyczne, które jest bardzo skuteczne. Pozwala ono korygować wadę zgryzu. Efektem tego jest zdrowy uśmiech. Warto zaznaczyć, że w obecnych czasach bardzo powszechne są wszelkie wady zgryzu. Jednakże współczesna stomatologia przychodzi z pomocą. Oferowane są różne zabiegi ortodontyczne, które wyróżniają się wysoką skutecznością. Rekonstrukcja wysokości zgryzu to nierzadko stosowany zabieg. Warto dowiedzieć się, na czym ona polega. Okazuje się, że w tradycyjnym rozumieniu wady zgryzu mogą być leczone przy zastosowaniu aparatów stałych, a ponadto ruchomych. Jednakże całościowa rekonstrukcja zgryzu to nieco inna sprawa. Jest to pracochłonny proces, który wymaga minimum paru wizyt u ortodonty. Jednak każda wada zgryzu jest do wyleczenia.
Rekonstrukcja zgryzu w gabinecie stomatologicznym
W wielu gabinetach stomatologicznych zlokalizowanych na terenie całego kraju przeprowadzana jest rekonstrukcja wysokości zgryzu. Warto najpierw powiedzieć, że celem leczenia protetycznego, a także ortodontycznego jest odtworzenie prawidłowo wzajemnych kontaktów zębowych, co jest bardzo ważne. Nazywane jest to też okluzją bądź zwarciem. Trzeba wiedzieć, że problem, który wydaje się na początku prosty, lecz jest wywołany przez różne czynniki, powoduje nierzadko problematyczne skutki. Częstą przyczyną wad zgryzu jest brak leczenia protetycznego. Efektem tego jest często ekstrakcja jednego bądź kilku zębów. Nierzadko widoczna jest też relacja, która polega na tym, że im więcej zębów zostanie wyrwanych, tym większe są szanse zaburzenia zgryzu. Czasami jest to spowodowane m.in. utratą tak zwanych punktów podparcia. Odbywa się to w obrębie zębów trzonowych, a także przedtrzonowych. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że zęby mają tendencję do poziomego przesuwania się w kierunku luki, która powstała w wyniki ekstrakcji zęba sąsiedniego bądź pionowego wysuwania z kości. Miejsce ma to przeważnie w przypadku usunięcia zęba przeciwstawnego. Wynikiem takiego procesu jest czasami zgryz urazowy, który jest przyczyną wyrwania następnych zębów. Z tego powodu bardzo istotne jest przeprowadzenie leczenie protetycznego przy zastosowaniu uzupełnień stałych, a także ruchomych po ekstrakcji zębów. W Polsce istnieje wiele renomowanych gabinetów stomatologicznych, w których przeprowadzane jest kompleksowe leczenie protetyczne, a ponadto ortodontyczne. Dzięki temu każdy problem może zostać wyleczony.
Leczenie ortodontyczne
Warto trochę powiedzieć o leczeniu ortodontycznym w przypadku rekonstrukcji wysokości zgryzu. Bardzo istotne jest przemieszczenia zębów w pożądanym kierunku pod względem nie tylko estetycznym, ale także funkcjonalnym. Okazuje się, że bezpośrednio po zakończonym procesie leczenia przez jakiś czas zęby są mniej stabilne. Dodatkowo mają tendencję do powrotu w swe pierwotne położenie, o czym trzeba pamiętać. Bardzo dużo ortodontów stosuje szyny stabilizujące aż do momentu ustabilizowania się więzadeł ozębnej. Pomimo że stosowane są zabezpieczenia, to nierzadko może dojść do powstania zaburzeń w zgryzie pacjenta. W takim przypadku zalecana jest ścisła kontrola, a ponadto jak najszybsze przywrócenie prawidłowej relacji. Celem jest to, żeby nie dopuścić do zapalenia ozębnej na tle przeciążenia zęba, co może być poważniejszym kłopotem. Trzeba też wiedzieć o tym, że obniżenie wartości zwarciowej przeważnie powstaje przez brak kontaktu zębów w strefach podparcia. Ponadto może być spowodowane nadmiernym starciem brzegów siecznych, a dodatkowo powierzchni żujących. Mowa tutaj o erozji, lecz trzeba też dodać do tego bruksizm. Efektem tego jest zmniejszona długość dolnego odcinka twarzy. W takim wypadku często stosowana jest rekonstrukcja wysokości zgryzu.
Etapy rekonstrukcji zgryzu
Trzeba wiedzieć o tym, że rekonstrukcja zgryzu w gabinecie dentystycznym przeprowadzana jest etapami. Celem jest to, żeby nie przekroczyć możliwości adaptacyjnych organizmu pacjenta, co jest bardzo istotne. Dlatego przejmuje się, że za jednym razem można podnieść zgryz o dwa milimetry. Jest to odzwierciedlenie fizjologicznej szpary spoczynkowej. Do takiego celu ortodonci stosują szyny, a także protezy nakładkowe. Docelowo mowa tutaj też o uzupełnianiach ruchomych bądź koronach protetycznych, które są często stosowane. Okazuje się, że pomocne jest także nawoskowanie diagnostyczne. Jest ono przeprowadzane przez techników stomatologicznych, którzy mają na celu wyznaczyć podstawę odpowiedniego zwarcia, czyli zgryzu konstrukcyjnego. Czasami wykorzystywane są do tego celu specjalistyczne urządzenia. Mowa tutaj o łukach twarzowych oraz artykulatorach.