Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

Obecnie problem bezzębia nie stanowi już dużego kłopotu. Nowoczesne metody, które nadal ewoluują, pozwalają na wyeliminowanie problemu bezzębia, niezależnie od jego stopnia. Gabinety stomatologiczne oferują coraz szerszy zakres usług w zakresie protetyki i implantologii. Do tych rozwiązań zaliczają się protezy – zarówno protezy ruchome, jak i protezy stałe.

Niektóre rozwiązania są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – dotyczy to niektórych rodzajów protezy. Sprawdź, czym jest proteza ruchoma, jakie wyróżnia się rodzaje protezy ruchomej i czy warto jest się zdecydować na taki rodzaj rozwiązania protetycznego.

Protezy ruchome

Proteza ruchoma jest odpowiedzią na każdy rodzaj bezzębia – w przypadku, gdy pacjent ma jedynie częściowy ubytek, ale także wtedy, gdy pacjent został pozbawiony wszystkich zębów w linii. Protezy ruchome wyróżniają się charakterystyczną budową – proteza ruchoma powinna być noszona jedynie za dnia, a na noc protezy ruchome warto jest ściągać. Protezy ruchome niestety są odbierane przez nasz organizm jako ciała obce, dlatego pacjenci, którzy decydują się na takie rozwiązanie, jak proteza ruchoma, powinni mieć to na względzie.

Odpowiadając na potrzeby różnych pacjentów, proteza ruchoma może przyjąć postać częściowej lub całkowitej protezy. Można się domyśleć, że protezy ruchome częściowe rekonstruują częściowy ubytek, liczący kilka, kilkanaście zębów, a protezy ruchome całkowite odpowiadają za zastąpienie całkowitego ubytku w postaci utraconych wszystkich zębów, niezależnie od tego, w której linii.

Protezy ruchome częściowe

Proteza ruchoma, której celem jest wypełnienie tylko częściowej luki, nazywana jest jako proteza częściowa. Protezy ruchome częściowe są mocowane na różne sposoby, które posiadają swoje wady i zalety – i przed podjęciem leczenia z wykorzystaniem protezy warto jest mieć je na uwadze.

Protezy ruchome szkieletowe to rodzaj protez, które jako stabilizator używają naturalnych zębów pacjenta. Ten rodzaj protezy jest bardzo wygodny w ciągu dnia, gdyż praktycznie nie odczuwa się jakichkolwiek oznak, że proteza przesuwa się – co niestety może mieć miejsce w przypadku osiadającej protezy zębowej, której głównym stabilizatorem jest ślina.

Protezy ruchome całkowite

Protezy ruchome całkowite to rodzaj protez, których głównym zadaniem jest zastąpienie naturalnych zębów w całej linii zębów. Stosuje się je wtedy, gdy pacjent utracił wszystkie zęby – w dolnej lub górnej linii zębów.

Proteza ruchoma całkowita najczęściej spotykana to proteza osiadająca – ten rodzaj mocowania ma spory wpływ na stabilność tego rozwiązania. Niestety, pacjenci zmagają się z problemem niestabilności tego rodzaju protez, przez co nie są one zbyt komfortowe. Mimo wszystko, ich zastosowanie wciąż jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż nieposiadanie jakiegokolwiek wypełnienia.

Warto wiedzieć, że proteza do mocowania może wykorzystywać implanty. Proteza całkowita na implantach jest bardzo stabilna. Taka proteza jest wygodna na co dzień i udowadnia, że proteza całkowita nie musi być kłopotliwa.