Czy kiedykolwiek zdażyło Ci się usłyszeć o tym, że twój znajomy złamał żuchwę?
Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że w ogóle o tym słyszałeś, ponieważ nie zdarza się to często. Ale co należy robić jeśli przypadkiem Ci się to przytrafi? Przede wszystkim należy wiedzieć jak rozpoznać złamanie żuchwy, ponieważ nie każdy uraz szczęki musi od razu oznaczać złamanie. Częstą przyczyną urazów szczęki są bójki- nierozsądne zachowanie ludzi oraz brak samokontroli może skutkować stałym uszczerbkiem na zdrowiu. Jednak powodem złamania szczęki są nie tylko pobicia, w zasadzie przyczyn
ą może być każde silniejsze uderzenie- przykładowo podczas wypadku samochodowego. Skąd więc pewność, że żuchwa uległa złamaniu? Pierwszym i zarazem najbardziej oczywistym objawem jest ból, jednak sam ból nie musi świadczyć od razu o złamaniu. Istnieje wiele urazów żuchwy jednym z nich może być zwichnięcie stawu żuchwowego, które charakteryzuje się ostrym bólem podczas mówienie czy jedzenia. Co ciekawe zwichnięcie stawu żuchwowego może powstać na wiele różnych sposobów, jednym z nich jest zbyt szerokie otwieranie ust przy mówieniu lub jedzeniu. Zatem jak odróżnić te dwa urazy od siebie? Gdy nie mamy pewności co do tego, co dokładnie nam dolega należy jak najszybciej udać się do lekarza (oczywiście, jeśli wiemy jaki jest nasz problem też trzeba iść do lekarza). Lekarz w krótkim czasie będzie mógł ocenić czy jest to złamana żuchwa.
Co należy wiedzieć o złamaniu żuchwy?
Przede wszystkim tak jak każde inne, złamanie również to potrzebuje specjalistycznego leczenia, które polega na jak najszybszym nastawieniu oraz unieruchomieniu szczęki. W niektórych sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ważną oraz przydatną informacją jest to, że przy tego typu problemach występują trzy metody leczenia, mianowicie leczenie ortopedyczne, leczenie chirurgiczne a także mieszane czyli leczenie ortopedyczno-chirurgiczne.
Najmniej inwazyjne jest oczywiście leczenie ortopedyczne, które w dużej mierze opiera się na stosowaniu tak zwanych szyn lub aparatów, które mają za zadanie utrzymywać szczękę w odpowiednim miejscu, tym samym ułatwiając zrosty złamanych kości. Ta metoda jest stosowana przy urazach stosunkowo lekkich, ponieważ przy bardziej skomplikowanych urazach żuchwy potrzebna jest interwencja chirurgiczna. We wszystkich przypadkach konieczna będzie rehabilitacja, a sam okres gojenia się oraz zrastania się kości jest żmudny oraz bardzo uciążliwy, zarówno dla osoby poszkodowanej jak i najbliższych z jej otoczenia. Zanim kości się zrosną mogą minąć nawet dwa miesiące, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
W trakcie okresu rekonwalescencji należy pamiętać o tym, że można przyjmować jedynie pożywienie w formie płynnej, dlatego na okres dochodzenia do siebie warto mieć przy sobie kogoś, kto się nami zaopiekuje, gdy będziemy tego potrzebowali (szczególnie trudne mogą okazać się pierwsze tygodnie).
Zatem jeśli Tobie lub komuś z Twojego otoczenia, przytrafi się złamana żuchwa wiesz już co robić.