Które to zęby mleczne u dzieci?

Wiele osób zastanawia się, które to zęby mleczne u dzieci. Można śmiało powiedzieć, że mleczaki to pierwsze ząbki dziecka, które zaczynają się pojawiać między 5. a 10. miesiącem życia dziecka.

 Które zęby są mleczne u dzieci?

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że aż do 5 roku życia potrafią się utrzymywać w jamie ustnej. Mniej więcej w 5 roku życia zaczynają wypadać, a zęby stałe zajmują ich miejsce. Należy pamiętać, że zęby mleczne są bardziej narażone na rozwój próchnicy i są zdecydowanie słabsze od zębów stałych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat. W tym artykule wyjaśnimy, które to zęby mleczne u dzieci, a także podpowiemy, jak najlepiej o nie dbać. Około 5. miesiąca życia dziecka wyrzynają się zęby mleczne.

Dzieci są wtedy marudne, ponieważ nie jest to dla nich przyjemne proces. Nie tylko wkładają różne rzeczy do jamy ustnej, ale też bardzo mocno się ślinią. Trzeba jednak pamiętać, że jest to normalny proces, dlatego nie można reagować agresją na zachowanie dziecka. Siekacze centralne, czyli zęby dolne pojawiają się jako pierwsze. Dobrym pomysłem jest szczotkowanie dziąseł specjalną nakładką na palec. Można też podać dziecku schłodzone gryzaki, żeby przynajmniej w minimalnym stopniu załagodzić dolegliwości bólowe. Warto mieć na uwadze, że dziecko ma łącznie 20 zębów mlecznych. Można w tym miejscu wyróżnić 8 zębów trzonowych, 8 siekaczy oraz 4 kły. Należy podkreślić, że mleczaki rosną w charakterystycznych odstępach. Oznacza to, że zupełnie normalne są tak zwane diastemy. Gdy zaczną wyrastać zęby stałe to wtedy szpary między zębami powinny zniknąć. Zęby stałe mają dłuższe korzenie i są wyraźnie większe od mleczaków. Próchnica butelkowa jest najczęściej spotykana u dzieci.

Główną przyczyną jest zasypianie z butelką w ustach, dlatego rodzice powinni zachować szczególną ostrożność i w miarę możliwości obserwować dziecko. Jakość śliny zmienia się podczas snu, podobnie jak ruchy języka. To sprawia, że zęby nie mogą być dokładnie oczyszczone z cukru. Na zębach przednich próchnica butelkowa zaczyna być widoczna jako pierwsza. Należy jednak pamiętać, że rozprzestrzenia się bardzo szybko również na inne zęby, dlatego trzeba reagować natychmiast. Trzeba od razu umówić się na wizytę do stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia naszego malucha. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród pacjentów. Taki dentysta będzie doskonale wiedział, które to zęby mleczne u dzieci wymagają leczenia.

Wrodzone zęby mleczne i zęby mleczne noworodkowe

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nocne karmienie dziecka także przyczynia się do rozwoju próchnicy. Po myciu zębów nie powinno się dziecku podawać na noc produktów zawierających dużo cukru. Warto mieć na uwadze, że leczenia stomatologicznego wymaga próchnica u dzieci. Próchnica może niestety doprowadzić do wcześniejszego wypadnięcia zębów mlecznych. To może skutkować rozwojem wad zgryzu. Na przegląd stomatologiczny warto zabrać dziecko przynajmniej raz w roku. Niektóre dzieci już rodzą się z zębami, a u niektórych pojawiają się one zdecydowanie za szybko. O zębach mlecznych wrodzonych można mówić, jeżeli maluch już urodził się z zębem. Z kolei w drugiej sytuacji mówimy o zębach mlecznych noworodkowych. Każda taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej z doświadczonym dentystą.

Niestety obecność zębów może znacząco utrudniać karmienie piersią. Istnieje też poważne ryzyko zadławienia, jeśli ząb jest ruchomy. W takim wypadku lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na usunięcie zęba. Niedługo po przyjściu dziecka na świat pojawiają się zęby noworodkowe, natomiast zęby wrodzone obecne są już w okresie okołoporodowym w jamie ustnej człowieka. Raz na 3000 urodzeń zdarza się tak zwane przedwczesne ząbkowanie. Warto dodać, że u wcześniaków występuje to zdecydowanie częściej. Trzeba jednak pamiętać, że takie mleczaki nie są wykształcone w pełni. Nie rozpoczął się jeszcze rozwój korzeni, ale korona jest praktycznie cała. Różne są przyczyny przedwczesnego ząbkowania, ale najczęściej wymienia się uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne.

Pielęgnacja zębów mlecznych

Czasami pojawienie się zębów wrodzonych może być objawem innej jednostki chorobowej. Ma to czasami także wpływ na zdeformowany wygląd malucha. Postępowanie w klinice dentystycznej jest uzależnione przede wszystkim od szczegółowego rozpoznania lekarza. Lekarz stomatolog powinien ocenić, które to zęby mleczne u dzieci wymagają interwencji. Rozpoznanie stanu zapalnego tkanek jamy ustnej jest często podstawą do podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba. Trzeba pamiętać, że zęby mleczne są zdecydowanie słabsze od stałych zębów. Przede wszystkim cechują się niższą mineralizacją i cieńszą warstwą szkliwa.

To sprawia, że są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Dziecko powinno myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, za każdym razem po dwie minuty. Na samym początku można wykorzystać specjalną nakładkę na palec do mycia zębów. Później można zakupić szczoteczkę z miękkim włosiem. Rodzice powinni początkowo kontrolować mycie zębów przez malucha. Jeśli dziecko robi coś nieprawidłowo to należy zwrócić uwagę. Po tym artykule powinieneś już wiedzieć, które to zęby mleczne u dzieci.