Implanty są drogą do ułatwienia życia. Zastosowanie implantów stomatologicznych przekłada się na komfort naszej egzystencji – począwszy od prozaicznych czynności, takich jak przeżuwanie posiłku, kończąc na udoskonaleniu sfery stricte wizualnej. Część klientów ma obawy przed tym zabiegiem implantacji, tłumacząc to brakiem pewności, że implant zębowy zrośnie się z kością.
Koszt jednego implantu może stanowić wyzwanie dla niejednego budżetu domowego – dlatego też warto jest zwiększyć świadomość na temat procesów zachodzących podczas zabiegu implantacji i po nim.
Na czym polega osteointegracja?
Osteointegracja jest procesem, w którym następuje zrośnięcie kości z implantem. Bezpośrednio po zabiegu implantacji pojawia się początkowa stabilizacja implantu. Aby pacjent mógł w pełni cieszyć się dobrodziejstwem protetyki stomatologicznej, a konkretnie procesu implantacji, musi zajść proces wtórnej stabilizacji.
Łączenie implantu z kością to ogólna nazwa dla procesów biologicznych, które zachodzą w organizmie pacjenta. Osteointegracja po implantacji zachodzi samoistnie, na wskutek gojenia rany pozabiegowej. Ten proces powinien być obserwowany przez cały okres trwania – aż do momentu osiągnięcia celu.
W jaki sposób przebiega osteointegracja?
Osteointegracja wynika z charakterystyki tytanu, czyli materiału, z którego wykonuje się implanty zębowe. Implanty tytanowe wyróżniają się biokompatybilnością – bardzo dobrze integrują się z tkanką kostną. Za sukces tego procesu można przyjąć moment, w którym implant jest stabilny i można wykorzystać go jako podłoże do montażu korony.
To, jak przebiegnie osteointegracja implantu, jest zależne od tempa i zdolności regeneracji tkanek. Prawidłowe wykonanie zabiegu implantacji zwiększa prawdopodobieństwo prawidłowego procesu gojenia. Warto jest zdecydować się na zabieg implantacji z użyciem wysokiej jakości implantów, wyłącznie w renomowanej klinice stomatologicznej.
Ile czasu trwa?
Organiczne mocowanie implantu zajmuje od około ośmiu do dwunastu tygodni – po tym czasie można zdecydować się na przymocowanie koron protetycznych do implantu. Pacjenci decydują się na przyspieszenie gojenia, co często okazuje się nieskuteczne – w przypadku implantacji trzeba wykazać się cierpliwością.
Część implantów pozwala na założenie koron z pominięciem procesu osteointegracji. Implanty skonstruowane z zastosowaniem technologii „anytime loading” pozwalają na zastosowanie koron protetycznych niemalże bezpośrednio po wszczepieniu implantu. To udogodnienie jest efektem zastosowania szorstkiej powierzchni, która zwiększa powierzchnię styczności implantu z kością.