Uzupełnienie uzębienia

Uzupełnienie uzębienia

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest codzienne dbanie o swoje zęby. Pozwala to uniknąć nie tylko najpoważniejszych chorób w postaci próchnicy czy też paradontozy, lecz przede wszystkim umożliwia zachowanie kompletu zębów. Niestety osoby, które zbyt często zapominają o myciu zębów, ich nitkowaniu czy też płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem, często po prostu zęby tracą. Zastanawiają się wtedy, jak można to naprawić. Czy uzupełnienie uzębienia jest w ogóle możliwe? Czy są jakieś metody na to, aby wstawić nowe zęby w miejsce utraconych?

Jak szybko trzeba uzupełnić braki w uzębieniu?

Zanim przejdzie się do tego, czy uzupełnienie uzębienia jest możliwe i którą metodę wybrać, na samym początku dowiedzieć się trzeba, czy jest to zadanie, które należy wykonać możliwie najszybciej, czy też może ono poczekać. Jak to zatem wygląda?

Jak się okazuje, dla wielu ludzi szybkość reakcji jest uzależniona od konkretnego utracanego zęba. Jeśli straci się np. jedynkę, wtedy uzupełnienie uzębienia jest absolutnie priorytetowe. W końcu brak jednego z przednich zębów powoduje prawdziwą wizerunkową katastrofę, która wpływać będzie nie tylko na życie osobiste, lecz także zawodowe. Jeśli jednak chodzi o zęby trzonowe, które nie są widoczne podczas uśmiechania się, to w takim wypadku uzupełnienie uzębienia następuje często zdecydowanie zbyt późno. Dlaczego jest to problem?

Jak się okazuje, brak choćby jednego zęba powoduje powstawanie w jamie ustnej licznych patologicznych zmian. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przedłużający się stan bez jednego zęba może powodować nawet przesunięcie się innych zębów, a nawet wysunięcie się ich z dziąsła. Co ciekawe, dochodzi także do sytuacji, gdy zęby się nadmiernie niszczą, a nieprawidłowo przeżuty pokarm może być źródłem wielu nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych. W efekcie tego, jeśli tylko utraci się ząb, niezależnie który, powinno się czym prędzej udać do stomatologa w celu zaplanowania wizyty, a co najważniejsze, wybrania odpowiedniej metody uzupełnienia takiego ubytku w uzębieniu.

Co lepsze most czy proteza?

Choć na rynku stomatologicznym dostępne są liczne metody rozwiązania tego problemu, to jednak uzupełnienie uzębienia powinno być realizowane poprzez wstawienie protezy, albo ewentualnie mostu protetycznego. Czym się oba te rozwiązania cechują i które z nich lepiej wybrać?

Proteza zębowa składa się z dwóch elementów — implantu oraz korony. Implant to specjalna, wykonana najczęściej z tytanu śruba, która wkręcana jest bezpośrednio w kość, aby zachować maksymalną stabilność protezy. Po zrośnięciu się implantu z kością przechodzi się do drugiego etapu, czyli umieszczania na implancie korony zębowej. Przypomina ona do złudzenia prawdziwy ząb i tak jak on może być używana. Otrzymuje się dzięki temu prawie idealny zamiennik dla utraconego zęba.

Drugim często wykorzystywanym rozwiązaniem jest wstawienie mostu protetycznego. Jest to specjalna nakładka na zęby, która umieszana jest na dwóch w pełni zdrowych zębach leżących pomiędzy pustym miejscem w zębodole, które powstało w wyniku utracenia zęba. Most protetyczny jest naprawdę bardzo łatwy do montażu, niezwykle szybko się go umieszcza na zębach, a co najważniejsze, jest stosunkowo trwały.

Jak więc widać oba rozwiązania są naprawdę bardzo ciekawe. Powstaje więc pytanie — na które lepiej się zdecydować? Jeśli chce się poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba poznać najważniejsze zalety i wady protezy oraz mostu protetycznego. Najważniejszą zaletą implantu jest na pewno to, że jest on niezwykle trwały. Po jego założeniu można z niego korzystać przez minimum 10 lat, a często bez większych napraw jest w stanie przetrwać nawet dwa razy więcej. Jeśli jednak chodzi o wady, to bez wątpienia najważniejszą z nich jest bardzo długotrwały proces wszczepiania implantu. Po jego umieszczeniu w kości należy odczekać nawet kilka miesięcy, a często nawet pół roku, zanim zrośnie się on z kością. Oczywiście dużą przeszkodą dla wielu pacjentów jest także koszt takiego implantu. Obecnie trudno jest znaleźć gabinet stomatologiczny, który wykona takie leczenie za mniej niż 10 tysięcy złotych.

Jeśli natomiast chodzi o mosty protetyczne, to ich dużą zaletą jest krótki czas montażu, niski koszt, a także zadowalająca trwałość. Jeśli chodzi o wady, to wymienić tu trzeba krótszy czas użytkowania niż implantu, a także nieco gorszy wygląd.

Jak naprawić bardzo zniszczone zęby?

Jak więc widać zarówno protezy, jak i mosty protetyczne, choć mają niewątpliwie dość ciekawe zalety, są również obarczone kilkoma poważnymi wadami. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów, zamiast zastanawiać się nad tym, jak można sobie poradzić z uzupełnieniem uzębienia, woli jednak zachować swoje naturalne w komplecie. Jak zatem można naprawić naprawdę zniszczone zęby i zabezpieczy je przed ich utratą?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest usunięcie przyczyny, z powodu której zęby mogą wypaść. Kluczowe jest więc usunięcie próchnicy lub też wyleczenie stanu zapalnego tkanki przyzębia. Jeśli ząb jest już naprawdę poważnie uszkodzony i poza obrys dziąsła wystają tylko jego resztki, istnieje dalej duża szansa na to, aby na obecnym w dziąśle korzeniu umieścić koronę zębową. Dzięki temu uda się uratować ząb i korzystać z niego przez wiele kolejnych lat.