Ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci?

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. To znane powodzenie sprawdza się nie tylko w przypadku wychowania i kształtowania odpowiednich zachowań, ale także dbania o zęby.

Odpowiedniej higieny należy uczyć dzieci jak najwcześniej, najpierw nabiorą odpowiednich nawyków, potem będą cieszyć się pięknym uśmiechem. Warto chronić mleczaki za pomocą lapisowania zębów. Ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co to jest lapisowanie?

Próchnica to choroba zębów, która dotyczy znacznej części Polaków, nieleczona prowadzi do utraty zębów. Skutecznie zapobiega jej właściwa higiena jamy ustnej.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że nawet u niemowlaków może rozwijać się próchnica, jest to tzw. próchnica butelkowa. Powstaje u dzieci, które zasypiają z butelką lub piją w nocy herbatki. Zawarty w pokarmie i napoju cukier powoduje rozwój szkodliwych bakterii, które atakują nawet pierwsze mleczaki. Sposobem zaradczym jest przemywanie dziąseł po karmieniu oraz podawanie wody w nocy.

Jeśli na ząbkach mlecznych pojawią się zmiany próchniczne, to najlepszym sposobem na zatrzymanie jej rozwoju, jest lapisowanie zębów, nazywane także ich impregnacją. Polega na zabezpieczeniu zębów poprzez pokrycie ich azotanem srebra lub chlorkiem cynku. Pierwszy sposób jest skuteczniejszy, ale zaatakowane zęby przybierają kolor czarny.

Wskazania do lapisowania zębów

Wśród wielu rodziców panuje stereotyp, że mleczaków nie należy leczyć, bo i tak wypadną. I rzeczywiście wypadną, ale miejsce mleczaków zaatakowanych próchnicą zajmą zęby stałe z próchnicą. Ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci? To wydatek ok. 100 zł, czyli znacznie mniej, niż leczenie zęba stałego.

Próchnica na pojedynczych zębach jest z reguły niezauważalna, dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatolog wejherowo. Pojedyncze, niewielkie ubytki może wyczyścić i uzupełnić. W przypadku, gdy próchnica zaatakowała kilka zębów, dentysta zaleca lapisowanie zębów. Dzięki temu zęby zostaną odpowiednio zabezpieczone i próchnica nie będzie dalej się rozwijać.

Lapisowanie zębów wskazane jest także dla dzieci, które nie chcą współpracować ze stomatologiem, co nie jest wyjątkowe. Dzieci, które nie są od najmłodszych lat przyzwyczajane do wizyt w gabinecie stomatologicznym, po prostu odczuwają strach przed dentystą. Lapisowanie jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne i wiele dzieci je akceptuje.

Cena lapisowania zębów

Lapisowanie nie jest zabiegiem jednokrotnym, Pierwsze lakowanie to 3 wizyty w odstępie tygodnia, później zabieg należy powtarzać co 3 miesiące. A więc ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci?

Na cenę wpływa kilka czynników, przede wszystkim wielkość miasta, renoma gabinetu oraz ilość lapisowanych zębów. Ogólnie można przyjąć, że koszt lapisowania, to wydatek ok. 100 zł za jedną sesję, chociaż ceny mogą się znacznie różnić.

Ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci na NFZ? W tym przypadku lapisowanie jest całkowicie bezpłatne, bez względu na ilość lapisowanych zębów, ilość wizyt. Minusem jednak jest dłuższy termin oczekiwania na wizytę.

Wiele prywatnych gabinetów ma podpisaną umowę z NFZ, co oznacza, że usługa zostanie wykona zgodnie z obowiązującymi procedurami i na wysokim poziomie, na dodatek bezpłatnie..

Może Ci się również spodoba