Jak się leczy parodontozę?

Jedną z najpopularniejszych chorób przyzębia jest parodontoza. Statystyki odnośnie niej są wręcz alarmujące – dotyka ona aż 50 procent populacji. Na jej powstawanie wpływ ma przede wszystkim zła dieta, ale też palenie papierosów i nieodpowiednia higiena zębów. Co jeszcze warto wiedzieć o tej (nie)zwykłej chorobie? Jak się leczy paradontozę.

Czym jest paradontoza?

W ostatnich latach paradontoza zbiera ogromne żniwo. Wspomniane 50 procent populacji to osoby, które w miarę często odwiedzają gabinety stomatologiczny. W praktyce liczba ta może być jeszcze większa, gdyż wiele osób po prostu nie wie, że na nią cierpi. Istotną cechą paradontozy jest to, że nie ujawnia się ona przez dłuższy czas.

Co gorsza – jej pierwsze objawy mogą przypominać szereg innych, podobnych schorzeń. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż choroba ta rozwija się bardzo powoli. Niestety – w jej późnym stadium dotknięte nią zęby trzeba po prostu usunąć.

Objawy paradontozy zębów

Pierwsze objawy paradontozy to delikatne zaczerwienienie i lekki obrzęk dziąseł. Będzie on objawiał się delikatnym bólem, zwłaszcza przy kontakcie z ciepłymi lub zimnymi artykułami spożywczymi. Kolejnym objawem choroby jest charakterystyczne swędzenie dziąseł, które nie – w przeciwieństwie do bólu – nie pojawia się u wszystkich pacjentów.

Z biegiem czasu może dojść do krwawienia dziąseł w trakcie szczotkowania, a nawet w czasie jedzenia. Kolejnym, już bardzo poważnym objawem paradontozy będzie pojawienie się kieszonek dziąsłowych i towarzyszący im nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Na końcu dojdzie prawdopodobnie do odkrycia szyjki zęba i – w konsekwencji – do jego chwiejności.

Uwaga! Objawów paradontozy nie należy bagatelizować. Do odkrycia szyjki zęba dochodzi bowiem wówczas, gdy na leczenie jest już raczej zbyt późno. Dlatego gdy pojawi się delikatny ból i swędzenie dziąseł, należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Sposoby kuracji paradontozy

Jak się leczy paradontozę? Całkowite wyleczenie tej choroby jest praktycznie niemożliwe, gdyż ośrodki namnażania się bakterii w okolicach dziąseł są trudne do wyeliminowania. Jeśli paradontoza jest w początkowym stadium, jej leczenie ogranicza się jedynie do doboru odpowiedniej szczoteczki i prawidłowej higieny. Stomatolog może też opcjonalnie zachęcać do stosowania płynu do mycia zębów, a także do używania nici dentystycznych.

W trakcie leczenia może on również monitorować skuteczność stosowanych przez pacjenta past i pomagać w ich doborze. Jeśli pacjent cierpi już na bardziej zaawansowaną postać paradontozy, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu higienizacji.

Polega on na usunięciu zaległego kamienia nazębnego, polerowaniu zębów, a także ich piaskowaniu (opcjonalnie fluoryzacji). Konieczne może być również oczyszczenie kieszonek zębowych. W swej najbardziej zaawansowanej formie, paradontoza może być leczona wyłącznie w sposób chirurgiczny (np. poprzez stabilizację ruchomych zębów).

Podsumowując, odpowiedź na pytania jak się leczy paradontozę jest bardzo złożona i w głównej mierze zależy od stopnia jej rozwoju.

Może Ci się również spodoba